iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

středa, 03 červenec 2013 22:11

Egypt má nové velení

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

egyptská vlajkaV Egyptě došlo k zatím poklidné změně vedení. Armáda převzala otěže, pozastavila platnost ústavy a sesadila prezidenta Mohammada Mursího, jehož funkci bude nyní zastávat šéf Ústavního soudu, 68letý Adly Mansour. Ten ustaví dočasnou vládu a vyhlásí předčasné volby. Armáda pozvala k jednání o budoucnosti země zástupce opozice i menšin, kteří budou společně hledat řešení. Jednání se bude účastnit i Mohammed El Baradai, hlavní zástupce opozice a bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii, držitel Nobelovy ceny míru, který se účastnil už událostí tzv "arabského jara", ale z kandidatury na prezidenta tehdy odstoupil.

 

 

Muhammed Baradai, foto: wikipediaMohammed El Baradai prohlásil, že současné řešení zaručuje dosažení základního požadavku egyptského lidu - předčasné volby v přechodném období, během kterého bude přepsána ústava. Zároveň se nechal slyšet, že aktuální události jsou jakýmsi restartem revoluce z 25. ledna, ve které egyptský lid zaplatili vysokou cenu pro dosažení svobody a důstojnosti.

V ulicích měst bylo podle některých údajů až 35 miliónů lidí a všichni čekali na projev vedení armády, která před dvěma dny dala oběma stranám ultimátum. Když vrchní velitel armády generál Abdul Fattah al-Sisi krátce po deváté hodině večerní prohlásil Mohammada Mursího bývalým prezidentem a představil řešení situace, propukly davy v jásot. Generál al-Sisi také prohlásil, že armáda vyslyšela volání egyptského lidu a přišla mu na pomoc. Nikoli převzít moc a vládnout, ale sloužit veřejnému zájmu a ochránit revoluci.

 

Zajímavostí je, že nynější zástupce prezidenta, šéf Ústavního soudu Adly Mansour, nastoupil do funkce teprve 1. června tohoto roku. Nastoupil na místo svého předchůdce Mahera al-Beheiryho, který o den dříve odešel do důchodu. Do funkce ho 11. června jmenoval sám prezident Mursi.

 

A jaká je aktuální situace pro cestovatele? Oficiální zpráva Ministerstva zahraničních věcí zní: "MZV upozorňuje, že v Egyptě nadále pokračují demonstrace a protesty v reakci na současnou politickou a sociálně-ekonomickou situaci v zemi. Bezpečnostní situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v současném období dobrá, je však třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním."

Kompletní doporučení najdete na stránkách MZV zde

 

My jsme samozřejmě opět kontaktovali naše "informátory" v Egyptě a zeptali jsme se na situaci. Zatím máme jen krátké informace:

 

"V Dahabu to žije! Lidé slaví!"

 

"Davy v ulicích Hurghády oslavují, všude vlají vlajky, je to jako kdyby Egypt vyhrál Mistrovství světa ve fotbale! Troubí se, létají ohňostroje, práskací kuličky dělají rachot v ulicích..."

 "V Marse je celkem klid, jen tu zrovna není benzín. Možná proto.. :)"

 

Půlnoční aktualizace:

 

Petra PavúkováZeptali jsme se instruktorky Petry Pavúkové, jak dnešní přelomový večer probíhal v nejnavštěvovanějším turistickém městě Hurghádě.

Dnes začalo večer všechno něco kolem půl deváté po modlitbě. V 7 večer jsem byla na Sakkala medanu (kruhový objezd v turistickém centru Hurghády - pozn. autora) a nikde nic, nebyl omezen provoz jako včera, takže se žádný pochod městem na dnešek neplánoval, lidi se sešli na kruháči v Daharu (stará část Hurghády - pozn. autora), na tom zadním u mešity, při výjezdu na El Gounu. Ve městě byl klid, nikde se nic nedělo, normální provoz.

 

A jak to v Daharu vypadalo?

Když jsem přijela, bylo tam pár lidí, skandovali, měli veliké repro bedny a spíš mi to připadalo jako přípravy na rockový koncert. Mezi lidmi chodili prodejci s občerstvením... Po modlitbě se náměstí trochu zaplnilo a všichni čekali na projev generála al-Sisiho, který někdy kolem 9té oznámil sesazení prezidenta. A začalo všeobecné veselí.

Petardy, ohňostroje, auta s klaksony, začali se všichni scházet - muži, ženy, děti...celé rodiny přišly oslavit odstup a sesazení Morsiho. Všechno nenásilné, mezi místními jsem zahlédla i pár Evropanů. Oslavy v plném proudu, přišlo mi to jako oslava Silvestra a příchod Nového roku.

 

Nakonec tedy bylo hodně lidí?

Ještě by se tam nějací vešli, ale říká se, že podle jakýchsi matematických odhadů podle zaplněného místa mělo na demonstracích po celém Egyptě být až 50 miliónů lidí..

 

To už je slušná parta! A jak to vypadá teď chvíli před půlnocí? 

V ulicích je teď samozřejmě ruch, všude jsou troubící auta, jezdí všechno co má kola, ale to zítra utichne.

Myslím si, že pokud to turisté nesledují v televizi, tak je to asi mimo jejich dění, protože v turistické části byl naprostý klid a ticho. Myslím si, že to lidi na dovolené úplně míjí, možná nemají ani potuchy, co že se to vlastně děje.

 

Máš tedy pocit, že je ve městě bezpečno? 

Absolutně nic nebezpečného, nikomu nic nehrozí, ve městě je klid, turisté v poklidu mohou trávit dovolenou, aniž by se museli něčeho obávat, nebo byli nějak omezováni a už vůbec ne ohrožováni.

Myslím si, že kdyby se lidi báli nebo se cítili ohroženi, sami by se ptali na situaci ve městě a na můj názor, jestli je bezpečně, nebo jestli jim něco hrozí, jak se situace vyvíjí atd. Ale nikdo se ani slůvkem nezmínil, všichni si užívali a vychutnávali svojí dovolenou, potápění a sluníčko.

 

Opravdu jsi v tom davu skandujících něměla ani trochu strach?

Neměla jsem pocit strachu v tom smyslu, že by se mi mohlo něco stát. Spíš v tom mumraji lidí jsem měla trochu obavu, aby mi někdo něco neukradl. Jako skoro v každém davu.

 

Děkujeme za informace a přejeme klidnou noc a zítra příjemné potápění!

Díky, snad se nebude moc troubit a vyspím se. Těším se zítra na moře, tam je krásný klid!

 
Číst 2393 krát Naposledy změněno čtvrtek, 04 červenec 2013 09:48

Komentáře