iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

úterý, 02 duben 2013 02:00

Znáte Meteoalarm?

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Meteoalarm je internetová stránka, která shromažďuje všechny důležité informace o nebezpečných projevech počasí pocházející z oficiálních zdrojů národních meteorologických služeb mnoha evropských zemí. Informace jsou prezentovány průběžně s cílem zajistit co nejsrozumitelnější podání napříč celou Evropou.

 

Pokud se chystáte na výlet kamkoli po Evropě, doporučujeme podívat se na stránky www.meteoalarm.eu

Meteoalarm poskytuje nejdůležitější informace potřebné pro prevenci před následky extrémních projevů počasí očekávaných v rámci Evropy:

Varuje před možným výskytem nebezpečných jevů jako jsou vydatné deště s rizikem povodní, intenzivní bouře, vítr o síle vichřice, vlny horka, lesní požáry, mlhy, sněžení nebo extrémní ochlazení se sněhovými vánicemi, laviny či silná vlnobití v pobřežních oblastech.

Jedním pohledem lze zjistit, kde v Evropě se počasí může stát nebezpečným. Barvy použité v prezentovaných mapách označují stupeň nebezpečí a jeho možné následky. Na mapě Evropy je každá země zapojená do projektu označena barvou odpovídající nejvyššímu stupni nebezpečí podle aktuálně platné výstrahy. Kliknutím na mapku státu se přenesete na výstražné informace v národním a regionálním měřítku.

Jednou z nových funkcí je zpřístupnění výstrah pro pobyt na volném moři v pásmu 12 námořních mil (cca 22 km). Informace je určená zejména rekreantům, kteří mohou být při svých aktivitách zaskočeni náhlou změnou větru nebo vysokými vlnami. Rozšiřuje se tak škála nebezpečných jevů, která byla dosud u přímořských států orientována spíše na situace působící škody na pobřeží nebo v okolí řek ústících do moře (vysoký příliv, vlnobití, silná námraza, ledové kry).

Na Meteoalarm dodávají speciální předpověď pro pobřežní pásy skandinávské země, Irsko, Španělsko a státy kolem Baltu a Severního moře. Meteorologické služby na pobřeží Středozemního moře se na tuto speciální předpověď připravují, na svých webových stránkách ovšem publikují předpověď pro námořní dopravu na volném moři (nejen v pobřežním pásmu). Mimochodem server www.meteoalarm.eu lze výhodně použít jako rozcestník pro vyhledávání odkazů na stránky národních meteorologických služeb. 

Číst 1518 krát Naposledy změněno středa, 03 červenec 2013 11:48

Komentáře