iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pondělí, 01 červenec 2013 00:07

Zprávy z Egypta

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Co nového v Egyptě, co že se to tam vlastně děje a jestli je bezpečné tam nyní vyrazit. I na to jsme se zeptali "místních". Instruktoři potápění, kteří pracují v Egyptě nám podali zprávy o aktuálním dění.

 

Na 30. června byla naplánována jakási nová vlna demonstrací a vyjádření nespokojenosti se současným prezidentem Mohammedem Mursím. Přípravy a především informace se šířili "nenápadně" po sociálních sítích a mluveným slovem. Lidé dopředu věděli, že se bude cosi dít. Mezi místními běžela šuškanda, že přijde nová revoluce. A ta také přišla. Přestože protesty mají za posledních pár dní na svědomí i několik obětí, jsou spíše pokojné. Statisíce lidí vyšly do ulic, aby vyjádřili svou nespokojenost s vládou prezidenta Mursího, který je u moci právě jeden rok. Občané Egypta jsou nespokojení s hospodářskou situací v zemi, kdy často není k dostání nafta nebo benzín, vše je postupně zdražováno a země se pomalu ekonomicky propadá. 

Po nedělních protestech a potyčkách mezi stoupenci a odpůrci Mursího se v pondělí do situace vložila armáda a dala oběma stranám 48 hodin na dohodu. Vzhledem k davům v ulicích to nevypadá, že by se Mursí měl udržet ve své prezidentské funkci. Lidé v ulicích dokonce pochopili vyjádření armády jako vyjádření podpory a mnozí začali okamžitě slavit své vítězství. Jestli oslavují oprávněně uvidíme velmi brzy.

 

Zeptali jsme se několika "našinců", jak dění v Egyptě ovlivňuje jejich život. Položili jsme všem podobné otázky. Prvním, koho jsme se zeptali, je Ladislav Nogáček. Instruktor potápění a manažer potápěčského centra Lighthouse v Dahabu, který je z dotázaných nejblíže ke Káhiře. Na Sinajském poloostrově žije a pracuje už několik let, pracuje v turistickém průmyslu a zprávy v médiích ovlivňují i jeho živobytí, přísun klientů, kteří více či méně reagují na události, které v Egyptě probíhají. Laci sám nemá obavy a k odchodu se nechystá, v Dahabu hodlá fungovat i nadále.

 

Laci NogáčekLaci, v Káhiře a v dalších velkých městech, jako je Suez a Alexandrie, probíhají protesty proti současnému prezidentovi Mursím. Probíhají i v Dahabu podobné akce?

 

V Dahabu včera taktéž proběhla menší demonstrace proti současnému prezidentovi, ale nic dramatického se nekonalo, atmosféra demonstrace nebyla nijak nebezpečná, spíše přátelská a vtipná.

 

Jak místní obyvatelé vidí současné protesty? Jsou spíš proti, nebo protesty podporují?

 

Všichni v okolí povídají o nespokojenosti s egyptským prezidentem, právě 30.6. byl minulý rok zvolený demokratickými volbami. No, Egyptani nejsou nadšení jeho působením a žádají jeho odstoupení, na druhé straně jsou přívrženci prezidenta, kteří tvrdí opak a jsou spokojení.

 

Jak vidíš současnou bezpečnostní situaci ve městě ty sám? Ve velkých hotelech pravděpodobně nejsou problémy a turisté si dovolené užívají, jakoby se nic nedělo. Jak to ale vypadá ve městě? Je město bezpečné pro turisty, nebo je lepší zůstat zavřený někde na hotelu?

 

Podobně, jako to bylo před 2 lety, ani tentokrát není cítit, že by nějaká demonstrace ovlivňovala turistické destinace. Kromě zpráv v televizi, které často vystraší naše turisty, není důvod k panice. Navíc turistické destinace jsou sami o sobě chráněné obyvateli, dobře si uvědomují, že turistický ruch je pro ně velmi důležitý.

 

Může třeba i žena-turistka vyrazit sama do města po setmění, nebo je bezpečnější zvolit procházku s doprovodem?

 

Tak osobně bych žádnou pěknou ženu ven samotnou nepustil, :) ale myslím si, že je to bezpečné. Nevím, jak je to u velkých měst, jako je Sharm, či Hurghada, ale Dahab je absolutně bezpečný a ideální na podvečerní procházky.

 

A jak je to s příjezdem do Dahabu? V Dahabu není letiště, turisté přiletí do Sharmu a musí absolvovat hodinovou cestu mikrobusem do Dahabu. Nevidíš ani tady žádný problém? Média občas spekulují o únosech turistů a velvyslanectví varují před cestami na sever Sinaje..

 

Cesta ze Sharm el Sheiku do Dahabu je průjezdná a bezpečná, starají se o to check pointy, které míjíme cestou. Trochu to zpomaluje, ale je vidět, že domácím na bezpečné cestě záleží a nic nenechávají náhodě.

 

Tak to jsme rádi, že se není čeho obávat. Pojďme na zábavnější témata, jak to vypadá na moři? Kolik stupňů má vzduch a kolik voda v okolí Dahabu?

 

Průměrně se přes den teplota vyšplhá na 38 C. Díky příjemnému větříku a suchému vzduchu se to celkem dá vydržet, voda se každým týdnem otepluje, už teď má teplotu 25 C.

 

A objevilo se tu něco zajímavého, na co bys rád upozornil?

 

Právě teď nám začíná období, kdy se zvířátka začínají stěhovat blíž k útesům a zátokám, aby se postarala o další generace rybiček. Čím dál častěji se objevují i větší zvířátka, například přímo před základnou jsme měli minulý týden leopardího žraloka o velikosti 1,5 metru na hloubce kolem 25ti metrů. V naší zátoce je také možné běžně potkat síby, které pravidelně každý podvečer přicházejí na lov. Potápěči tak mohou na vlastní oči pozorovat tyto nádherné tvory na lovu. Želvy a napoleoni jsou tu na denním pořádku a poslední roky se čím dál častěji objevují mořští koníci, kteří se také velmi dobře množí! Poslední evidovaný počet byl sedm kusů a stále roste! Vyjímkou nejsou ani ghost pipe fish (větevníci), kterým se tu také velmi dobře daří a často je nacházíme v rodinkách dobře zamaskované v korálech.

 

Děkujeme za odpovědi a s Lacim zůstaneme v kontaktu, abysme mohli přinášet aktuální informace.

 

Petra PavukováPetra Pavuková je instruktorka potápění, už několik let žije a pracuje v egyptské Hurghádě. Petra sama nemá obavy ze současné situace a k odchodu se nechystá. V Hurghádě bude určitě fungovat i nadále. Zeptali jsme se na několik souvislostí s aktuálními událostmi v Káhiře.

 

Petro, v Káhiře a v dalších velkých městech, jako je Suez a Alexandrie, probíhají protesty proti současnému prezidentovi Mursím. Probíhají i v Hughádě podobné akce?

 

Včera 30.6. byly plánovány demonstrace po celé zemi jako protest proti současnému prezidentovi, samozřejmě se nevyhla ani Hurghádě. Demonstrace začala okolo 16h. na náměstí před Bella Vista hotelem v nové části Hurghady, zvané Sakkala. Sjížděla se tam auta, rozdávaly se transparenty, vlajky... Demonstrace pokračovala pochodem směrem na Sakkala square a odtud na Dahar, kde byli lidé v ulicích do pozdních nočních hodin. Nicméně celá demonstrace proběhla v klidu a pokoji, žádné násilí kolem se nekonalo a v turistické části Hurghady byl už kolem 18h. večer klid. V ulicích už nikdo nebyl, byl trochu zvýšený provoz na silnicích, ale to je všechno. Celé další dění se odehrávalo ve staré části města, zvané Dahar.

 

Jak místní obyvatelé vidí současné protesty? Jsou spíš proti, nebo protesty podporují?

 

Většina Egypťanů je samozřejmě proti prezidentovi. Za jeho vlády se pro zemi jako takovou a hlavně pro obyvatelstvo nezměnilo a neudělalo vůbec nic. Již delší dobu jsou problémy s dodávkou vody, elektriky, není nafta, potraviny a vlastně všechny výrobky jsou velice drahé. Všichni jsou na tom hůř, než byli dříve. Prezident jim slíbil mnoho věcí, ale ani jedno se z toho nestalo. 

 

Jak vidíš současnou bezpečnostní situaci ve městě ty sama? Víme, že v hotelech nejsou problémy a turisté si dovolené užívají, jakoby se nic nedělo. Jak to ale vypadá ve městě? Je město bezpečné pro turisty, nebo je lepší zůstat zavřený v hotelu?

 

Ve městě je bezpečno, nikdo se nemusí ničeho bát, nikdo tu nikoho neohrožuje. Mě samotnou by nenapadlo ze země odcestovat. Navíc veškeré dění, keré bylo již dřív, se odehrává v Káhiře, která je 500 km daleko, což si spousta lidí neuvědomuje. Pokud se v Čechách něco například děje v Praze, tak v Ostravě je klid a je to podstatně menší vzdálenost. Lidé se monou bez problémů pohybovat po městě, užívat si dovolenou, posedět v jejich oblíbeném baru, nakoupit dárečky rodině atd. Není důvod zůstávat izolovaný na hotelu. Jinak je to pouze v případě fakultativních výletů, kdy cestovní kanceláře ruší výlety k pyramidám, ale v Hurghadě je klid.

 

Můžeš ty sama vyrazit do města po setmění, nebo radši volíš něčí doprovod?

 

Já sama vyrážím večer do města za přáteli bez obav a vracím se za pozdních hodin domů. Nemám žádný doprovod a ani nemám pocit, že bych se měla bát, navíc v části, kde je spousta lidí a kde se pohybují turisté.

 

Tak to jsme rádi, že se není čeho obávat. Pojďme na zábavnější témata, jak to vypadá na moři? Kolik stupňů má vzduch a kolik voda v okolí Hurghády?

 

Tak, letos je už od počátku června veliké teplo, teplota vzduchu se může pohybovat kolem 35-40 st., ale pofukuje vítr, tak je to snesitelné. Převážně kdo tráví den na moři, tak mu to ani nepřijde. No a voda má již krásných 27 st.

 

A objevilo se tu něco zajímavého, na co bys ráda upozornila? 

 

Joj, žirafy by byly super, ale zvláštního zatím nic, běžná fauna a flora.

 

Před časem jsme psali o tom, že oblíbené útesy El Fanous a Shaab El Erg byly pro veřejnost uzavřeny, aby delfíni, kteří tyto útesy rádi využívají, dostali trochu více klidu. Víš o tom něco? Jaká je současná situace?

 

Ano, to je pravda, ale před 14ti dny tyto útesy byly otevřeny. Pravdou je, že si delfíni trochu oddechli a vyskytují se tam poměrně často. Já sama jsem tam od té doby ještě nebyla, ale dle informaci, co jsem dostala, tak zatím každý, kdo tam od té doby byl, měl štěstí. Jinak co je novinka obdobná této: asi dva týdny je uzavřena lokalita Marsa Mubarak, kde pro změnu můžeme vidět dugongy. Ale protože za poslední dobu lodí bylo víc a víc a je potřeba je chránit...co si budeme říkat, z toho množství, co se tu před lety vyskytovalo, je lze na prstech jedné ruky spočítat. Provoz je omezen denně pro denní lodě v počtu pouze 4 a to od 09.00-15.00h, pro safari lodě je zákaz vplutí. Na jak dlouhou dobu je toto omezení vydáno, nevím, ale budu o novinkách informovat.

 

Děkujeme za informace, delfínům i Petře přejeme hodně zdaru! S Petrou zůstaneme v kontaktu a budeme přinášet aktuální informace.

 

Posílám mnoho slunečných pozdravů do Čech!

 

 

Pavlína KatzováZeptali jsme se i ještě více na jih, oslovili jsme Pavlínu Katzovou, která pracuje v oblasti kolem Marsa Alam. Ani Pavlína se nechystá z bezpečnostních důvodů nikam utíkat, naopak si užívá Rudého moře.

 

V Káhiře a v dalších velkých městech, jako je Suez a Alexandrie, probíhají protesty proti současnému prezidentovi Mursím. Probíhají i v Marsa Alam podobné akce?

 

Slyšela jsem, že v Hurghádě byla nějaká demonstrace, ale v Marse se nic neděje. Tady je klid.

 


Jak místní obyvatelé vidí současné protesty? Jsou spíš proti, nebo protesty podporují?

 

V Marsa Alam, kde jsem já, to nikdo neřeší. Ale informace lidé samozřejmě mají.

 


Jak vidíš současnou bezpečnostní situaci v Marsa Alam a okolí ty sama? V hotelech asi nejsou problémy a turisté si dovolené užívají, jakoby se nic nedělo, je to tak?

 

Situace je tu úplně v pohodě, klid. Jen některé cestovní kanceláře zrušili některé výlety.

Pojďme na zábavnější témata, jak to vypadá na moři? Kolik stupňů má vzduch a kolik voda v okolí Marsy?

 

Voda má nádherných 29 až 32 C a vzduch se pohybuje kolem 35 C. Prostě je teplo. :)

 


A objevilo se tu něco zajímavého, na co bys ráda upozornila? 

 

Máme sezonu kladivounů, každý třetí den lišcí žraloci a sem tam se objeví i longimanus na Elphinstone reefu. "Doma" na útesu máme útesové žraloky, síby i velké rejnoky i želvy… Je tu docela živo.

 

Děkujeme i Pavlíně a přejeme mnoho příjemných ponorů!

 

Instruktorů se ptal Honza Musil a zůstáváme s nimi i nadále ve spojení. O situaci v Egyptě budeme dále informovat.

Číst 4260 krát Naposledy změněno středa, 03 červenec 2013 11:42

Komentáře