iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

středa, 26 červen 2013 18:23

Bazénové Mistrovství světa ve freedivingu 2013

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(4 hlasů)

MorfeusDnes je šestý den bazénového Mistrovství světa ve freedivingu 2013 v Bělehradu a podle oficiálního plánu je to den odpočinkový. Zitra už začínají finále, kam se probojovali i čeští reprezentanti! V disciplíně DNF, tedy dynamická apnoe bez ploutví, se do finále dostal jak Michal Rišian, tak i Kamil Vyštejn, v disciplíně DYN, tedy dynamika s ploutvemi, postoupil do finále Michal Rišian a ani ženská část české výpravy nezůstává pozadu, když Gabka Grézlová svým výborným výkonem 6 minut a 22 sekund ve statické apnoi postupuje do finále ze čtvrtého místa.

 

V Bělehradu reprezentují Českou republiku tři muži a dvě ženy. Michal Rišian, Kamil Vyštejn a Miroslav Ševčík (zvaný Morf) spolu s Gabrielou Grézlovou a Zdeňkou Demlovou už mají za sebou kvalifikační výkony. Spojili jsme se s českým týmem a zeptali jsme se na pár detailů z Mistrovství světa.

 

Jak prožíváte dnešní den volna?

 

Poctivě relaxujeme a hydratujeme. Trošku jsme dnes potrénovali, Morf si dal dynamiku 201 metrů, Gabka si dala statiku 6:43, Miško se vyvážil a připravil na zítřejší výkon, Kamil očumoval Japonky a ke konci tréningu jsme si ještě zablbli s GoPročkem. Zdenka si dala bazén, fitko a kolo podél Dunaje. 

 

 

A jak jste prožívali předchozí závodní dny? Všichni jste ostřílení závodníci, kteří za sebou mají účast na mnoha mezinárodních závodech, je to tak?

 

První dny na dynamiky bylo šílené vedro, voda 29-30 stupňů, vzduch 37 ve stínu, takže jsme se snažili aklimatizovat na vedro...

Miško: Měli jsme vejce na tvrdo...

Morf: Na pokojích bez klimatizace jsme lapali po dechu jak kapři ve vypuštěném rybníce, Miško nás neustále obtěžoval v noci hlasitým mlaskáním..

Miško: Vy jste mě obtěžovali nelidským chrápáním!

Kamil: ...pak to psychicky nevydržel a změnil pokoj. S vedrem jsme bojovali tak, že jsme se chladili v restauraci místními moky.

Morf: ...a světaznalí freediveři si domyslí.  

Gabka: Pokud se vrátíme k otázce ostřílenosti, já byla zatím nejdál v Polsku, takže se rozhodně za ostřílenou mezinárodní závodnici nepovažuju. Na DNF jsem koučovala a chladila závodníky, DYN jsem si střihla pro radost osobáček, abych se moc nenadřela, trénuju statiku a moc nejím a chladím se bohužel výhradně vodou s citronem. 

 

Gabka Grézlová - foto: Karel Fiala 

Mistrovství světa se účastní přes sto závodníků a závodnic z celého světa. Jaká je atmosféra a jak organizátoři zvládají organizaci takového množství atletů?

 

Atmosféru jsme si vytvořili báječnou, organizace je v pohodě, počasí si dělá co chce a Gabka si stěžuje na jídlo. 

 

 

Jakým systémem se vlastně závodí na letošním bazénovém mistrovství v Bělehradě? Postup do finále znamená, že se ve finále začíná od začátku a je třeba být lepší, než ostatní finalisté, nebo se započítává i výkon z kvalifikace a dá se taktizovat a počítat s body právě z kvalifikace?

 

Postupuje osm závodníků a závodnic do finále A a osm do finále B. Ti, co jsou ve finále A, mohou být nejhůř osmí (i kdyby vůbec nenastoupili), ve finále B nejlíp devátí a nejhůř šestnáctí. Předchozí výkony se nijak nezapočítávají, jede se pěkně od začátku, takže to bude ještě zajímavé. U STA a DYN startuje vždy všech osm závodníků ve stejný čas, takže možnost taktizování je dost omezená. U DNF se organizátorům nepodařilo sehnat dostatek drah, takže se startuje po čtyřech, teoreticky tedy nějaký drobný prostor na taktiku je, ale asi ne moc výrazný.

 

 Michal Rišian - foto: Irena Stangierska

Michal Rišian doplaval na vzdálenost 205 metrů v disciplíně DYN a na 166 metrů v DNF. Jak jsi se cítil po svých výkonech? V disciplíně DYN jsi překonal svůj nahlášený výkon o více než 20 metrů, ale v DNF jsi doplaval jen metr za svou nahlášenou vzdálenost, bylo to na doraz, nebo jsi taktizoval a šetřil si síly na finále?

 

Vzhledem k vysoké teplotě vzduchu i vody to bylo tak akorát. A 165 m je pro mě osobní hranice, pod kterou bych nechtěl jít, protože s menším výkonem nemám na MS co dělat. Startoval jsem poslední a věděl jsem, že 166 mi na finále A stačí.

 

 

Teď tě čekají dvě finále, postoupil jsi v disciplíně DNF i DYN, která je tvá oblíbenější a kde vidíš větší šanci na lepší umístění? Na Mistrovství je letos silná konkurence..

 

Lepší umístění bude určitě v DNF, kde můžu být nejhůř osmý. DNF mám raději, s ploutví se cítím jako prsař se svázanýma nohama. 

 

Kamil VyštejnKamil Vyštejn také postoupil do finále, v disciplně DNF s výkonem 155 metrů, když více než zdvojnásobil svůj nahlášený výkon. Kamile, byl to Tvůj osobní rekord, nebo máš ještě "rezervy", které sis nechal na finále?

 

Nahlášené metry jsou důležité pro pořadí startu (a pak pokud někdo zaplave stejné metry, tak lepší pořadí získá ten, kdo nahlásil větší vzdálenost), můj dosavadní osobák byl 140 m, ten jsem tedy překonal o 15 metrů, takže pro mě to byl výkon z říše snů! Jsem rád, protože DNF je moje nejoblíbenější disciplína. Ve finále bych rád výkon zopakoval a zkusím trošku zariskovat a konečně zažít sambu z blízka, v lepším případě BO (black out).

 

 

Gabka Grézlová také postoupila do finále s krásným výkonem 6 minut a 22 sekund ve statice. Gabko, jak to šlo?

 

Já jsem si silně přála ochlazení, což se povedlo, možná až příliš. Den před kvalifikací měla voda 29 stupňů, v den kvalifikace 26. Takže jsem si vzala silnější neopren (jsem asi jediná, kdo má 7mm), pod něj vestu a ponožky. Přípravné statiky jsem odjela na suchu, do vody jsem šla až na maximálku. Moc mi to nesedlo, dostala jsem kontrakce už kolem třetí minuty, pršelo, při poryvech větru mi ze slunečníku nad sudími cákala voda na záda a celkem to rušilo. Ale díky super koučingu Branka Petroviče jsem se vynořila na 6:22 s velkou rezervou, což k mému překvapení stačilo na 4. místo v kvalifikaci a postup do finále A.

 

 

Výborně! Ve finále budeš určitě útočit na medailové pozice, můžeme čekat i útok na národní rekord?

 

Nechci spekulovat, myslím, že ani ostatní soupeřky nejely v kvalifikaci úplně na doraz... Chci bílou kartu a jaký bude čas, to se uvidí v sobotu. 

 

 Zdenka Demlová - foto: Karel Fiala

 

Mistrovství se účastní i Zdeňka Demlová, která se do finále bohužel neprobojovala. V disciplíně DNF uplavala 74 metrů a v DYN 89 metrů. O Zdence ale víme, že uplave víc. Zdeni, co se stalo?

 

Toto Mistrovství je pro mě zakleté. Při DNF mi to nějak nesedlo, počasí nebylo zrovna ideální, velké horko a teplá voda. Při dynamice s ploutví se mi zatopily brýle, snažila jsem se s tím něco udělat, ale jen se to zhoršovalo. No holt škoda.

 
 
 
Třetím do party v mužských disciplínách je i Mirek Ševčík, všemi zvaný Morf, který měl také ambice na dobré umístění. Jeho výkon 175 metrů ale stačil jen na 29. místo. Morfe, co tě vyhnalo z vody?

 

Pocit marnosti. Celou dobu jsem běhal se startovkou a pozoroval výkony soupeřů, až jsem zapoměl na to, v kolik sám startuju... Pět minut před výkonem mě Gabka taktně upozornila, že za chvíli plavu... Těch 20 minut na relaxaci prostě chybělo, navíc jsem už věděl, že na 210 metrů v tu chvíli nemám. Chybí nám tu kapitán, který by se postaral o podporu a taktiku. Teprve teď si plně uvědomujeme, jak se s námi Zajko (Martin Zajac) vloni na týmovkách nadřel. Příště musíme někoho ukecat.

Morf se chladí 

 

Děkujeme za odpovědi a budeme držet palce! Zítra jdou naši reprezentanti do finále v DNF, kde nastoupí Kamil Vyštejn a Mišo Rišian. Pozítří nastoupí znovu Mišo Rišian ve finále DYN a v sobotu 29.6. míří do finále statiky Gabka Grézlová. Potom už naše reprezentanty čeká jen závěrečná party, na které, jak věříme, oslaví i výborné umístění na letošním Mistrovství!

Číst 2688 krát Naposledy změněno čtvrtek, 27 červen 2013 09:34

Komentáře