iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

A Á B C Č D E É F G H I Í J K L M N O Ó P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž 0-9
| Tisk |

Carnatic - Abu Nuhas
Další informace:

 

Fakta

konstrukce:parní plachetnice, dřevo na železném základě

výtlak:1776 tun

délka:89,4m

šířka:11,6m

ponor:7,8m

pohon:plachty plus parní stroj pohánějící jeden třílistý lodní šroub

motor:parní 4válec Humphry's & Tennant o výkonu 2442 koní

Majitel:lodní firma Penninsula & Orient S.N. Co., Londýn, později známá jako P&O Line

 

Poslední plavba:

Kapitán:Philip Buton Jones

počet pasažérů:34 pasažérů, 176 členů posádky

datum a místo vyplutí:12. září 1869, Suez (Egypt)

datum a místo potopení:14. září 1869, Abu Nuhas

doba potápění:od ztroskotání na útesu po potopení uplynulo cca 34 hodin 

počet obětí:5 pasažérů a 26 členů posádky


Adresa, místo: Rudé Moře - Egypt

Pozice:
Délka: 27.579161477961
Šířka: 33.926218250037
Zadejte počáteční adresu:

Popis:

Carnatic byl postaven v anglických loděnicích Samuda Brothers, Cubitt Town, Isle of Dogs, Poplar, nedaleko Londýna a spuštěn na vodu v roce 1862. Byla to parní plachetnice, tedy loď, která kombinovala dva druhy pohonu - vítr a páru. Carnatic měl uprostřed trupu parní stroj, který poháněl jeden lodní šroub a navíc měl dva velké stěžně, na nichž visely pro tehdejší dobu typické čtverhranné plachty. 

Byl vyroben pro společnost Penninsula & Orient S.N. Co., Londýn, později známou jako P&O Line. V polovině roku 1863 odplul do Kalkaty a jeho hlavní trasou měla být trasa mezi Suezem a Bombají, případně Čínou. Suezský kanál nebyl v tu dobu ještě zprovozněný, otevřen byl až v roce 1869, proto byl Suezský přístav pro zboží a cestující konečnou stanicí na cestě lodí. Dál zboží i cestující museli po souši.

V roce 1867 nastoupil na Carnatic jako kapitán Philip Buton Jones, který byl považován za zkušeného lodivoda a plavil se na moři až do osudného ztroskotání Carnaticu v roce 1869. 

12. září 1869 v deset hodin dopoledne vyplul Carnatic ze Suezu na pravidelnou trasu do Bombaje, naložen balíky bavlny, měděnými ingoty, sodou a vínem, poštou pro anglické jednotky v Indii a také 40.000 anglických liber ve zlatě, určeném pro mincovny v Indii. Na palubě bylo 34 cestujících a 176 členů posádky. Ani ne o den později, ve dvě hodiny v noci 13. září 1869 narazil Carnatic na útes nedaleko ostrova Shadwan. Díky rychlosti 11 uzlů, kterou loď plula, uvízl Carnatic beznadějně na útesu. Na první pohled se nezdálo patrné žádné velké poškození a zatékající vodu stíhaly lodní pumpy bez problému vypumpovat. Kapitán proto nenařídil opustit loď, spoléhal na to, že Carnatic vydrží do chvíle, než kolem popluje loď Sumatra, která patřila stejné společnosti a operovala na stejné trase jako Carnatic. Celý den ale nebylo po žádné lodi ani památky a někteří cestující žádali kapitána Jonese o vylodění na nedaleký Shedwan. Kapitán se však rozhodl přečkat ještě jednu noc na pulbě lodi, protože pumpy měly situaci pod kontrolou. 

Vlny, pohybující s lodí sem a tam, však udělaly své a do Carnaticu zatékalo čím dál více. Ve 2 hodiny v noci hladina vody zaplavila lodní parní stroj a tím přišla loď o veškerý výkon, který poháněl lodní pumpy. Za svítání už byla loď plná vody a kapitán nařídil evakuaci. Během naloďování do člunů se loď zlomila na dva díly a část se okamžitě potopila. Spolu s ní i 5 cestujících a 26 členů posádky. Loď se potopila velmi rychle a Ti, co přežili se dostali na útes a do záchranných člunů. Na člunech všichni dopluli ještě před západem slunce na nedaleký ostrov Shadwan, kde je později zachránila proplouvající Sumatra.

Většina nákladu byla vyzvednuta a všechno zlato bylo údajně vyloveno. Přesto stovky potápěčů navštěvují vrak s tajnou představou, že někde přeci kousek zlata mohl zůstat..

 

Potápění na vraku

 

Vrak je dosažitelný safari lodí, nebo i denní lodí z Hurghady nebo z El Gouny, kdy poplujete cca 2 - 3 hodiny. Protože leží na severní straně útesu Abu Nuhas, je pro potápění potřebné dobré počasí. Safari lodě často stávají v laguně za útesem, v jakési závětrné zátoce, a potápěče vyvážejí na vrak čluny. Menší denní lodě bez člunů však musejí zastavit přímo nad vrakem a to je možné pouze za dobrého počasí. Vrak Carnaticu leží velice blízko útesu, na návětrné straně a chvilka nepozornosti může vést k dalšímu ztroskotání.

K vraku je většinou připevněné tenké sestupové lano, někdy i dvě, ale někdy také žádné. Přestože za klidného moře a čisté vody je vrak vidět z hladiny, řidič člunu musí vědět, kde vrak leží, jinak vás může vysadit úplně někde jinde. 

Pod vodou je Carnatic jedním z nejkrásnějších vraků Rudého moře! Za dobu svého odpočinku na dně moře si ho oblíbili mnozí živočichové. Z lodi zbývá víceméně už jen kostra, ta je však neskutečně porostlá nádhernými tvrdými i měkkými korály! Vrak zabydleli i klauni, najdeme tu mnoho sasanek, uvnitř bydlí murény i perutýni, několik větších kaniců a kolem se potulují napoleoni. Stejně jako u všech dalších vraků u útesu Abu Nuhas i tady máme často možnost potkat delfíny, kteří se rádi baví ve vodách kolem. Z menších rybiček jsou samozřejmostí bradáčové a uvnitř vraku potkáte i obrovská hejna metaříků.

Kolem vraku většinou nebývá proud, leží na písčitém dně s maximální hloubkou 28 metrů a není tu kam spadnout. Dá se zaplavat i dovnitř, kde je všude dostatek světla a relativně i prostoru. Vrak je proto vhodný i pro méně zkušené potápěče. 

Při potápění si dávejte pozor na ostré hrany vraku a ostré korály, o které se dá snadno poškrábat. Stejně tak dbejte na to, abyste nádherný pestrý život korálů na vraku neponičili, koráli jsou křehké a narůstají velmi pomalu. Na konci ponoru je třeba počítat s bezpečnostní zastávkou, která může být znepříjemněná vlnami. Po vynoření je třeba navíc rychle nastoupit na člun, jste na návětrné straně a útes je nedaleko! Nejedna pomalá partička si odtud odnesla zážitky prádla v automatické pračce a následně na útesu zažila i pocity strouhané mrkve...

 


Charakteristika:
Delfíni
Pestrý drobný život
Potápění v proudech
Ryby
Vhodné pro freediving
Vrak
Náročnost: Pro pokročilé
Voda: Slaná voda
Viditelnost: Více než 20 metrů
Nadmořská výška (m.n.m.): 0
Maximální hloubka (m): 27m
Lodí
K nalezení v těchto kategoriích: Rekreační lokality | Sharm El Sheikh | Safari | Hurghada | Afrika | Egypt
Vytvořil: iDive.cz | Datum přidání: 2013-04-25 10:41:49 | Poslední změna: 2013-04-30 22:01:46 | Zobrazeno: 2387 krát

Lokality GeoMap

Komentáře