iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

A Á B C Č D E É F G H I Í J K L M N O Ó P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž 0-9
| Tisk |

Al Qamar Al Saudi Al Masri
Další informace:

Videa Andrew Georgitsise z prvních ponorů na vraku:

http://www.youtube.com/watch?v=m5aial_DGkg

http://www.youtube.com/watch?v=z4-rNbfdJdA


Adresa, místo: Hurghada, Egypt

Pozice:
Délka: 27.519789283302
Šířka: 33.861645991382
Zadejte počáteční adresu:

Popis:

 

Je 18. května 1994 a egyptský trajekt jménem Al-Qamar Al-Saudi Al-Masri se vrací na své pravidelné trase ze Saudsko-Arabského přístavu Jeddah do svého domovského přístavu Suez. Na palubě je 527 pasažérů a 63 členů posádky.

Vše probíhá bez problému, když náhle pozdě v noci dochází k výbuchu ve strojovně. Během okamžiku je strojovna v jednom ohni, protože následkem výbuchu došlo k protržení palivového potrubí a jeho vznícení. Oheň se následně velmi rychle začíná šiřit po celé lodi.

Kapitán dává příkaz k vysílání mayday a několik lodí v blízkosti odpovídá, zatímco lidé se snaží utéct před rychle se šířícím ohněm na záchranných člunech, někteří dokonce skokem do nočního moře. Jedna z lodí, která je v době volání mayday pouhých 25 mil od hořícího trajektu, okamžitě mění kurz a je na cestě pomoci v záchraně lodi i cestujících. Je to americký torpédoborec USS Briscoe. Jakmile je v dosahu hořícího trajektu dává kapitán Adrew J. Pitts okamžitý rozkaz a lodní helikoptéra začíná zachraňovat cestující a posádku z hořící lodi i přímo z moře.

Posádka USS Briscoe dělá, co je v jejích silách a jen díky jejich úsilí občas na hraně hrdinství se podaří velkou část cestujících a posádky trajektu zachránit. Výsledek záchranné operace, která skončila potopením trajektu ráno 19. května 1994, je úžasný. Pouhých 8 potvrzených úmrtí, 13 pohřešovaných a cca 50 zraněných z celkem 600 lidí na palubě.

15 členů posádky USS Briscoe obdrželo za činnost v této záchranné akci vyznamenání americké armády.

Hlednání vraku

Na více než 12 let se na tuto událost zapomnělo, až se dvojice technických potápěčů Paul Vinten a Aaron Bruce pokusila vrak lokalizovat. Po téměř roce, kdy neustále zpřesňovali pozici, kde by vrak mohl ležet, nakonec uspěli. Pozice vraku však zůstala jejich tajemstvím.

Dalším týmem, který se pokusil vrak lokalizovat, byl tým Red Sea Explorers za účasti Andrew Georgitise. Štěstí jim více než přálo, protože se jim vrak podařilo objevit velmi rychle prakticky bez jakýchkoliv podrobných informací. A byl to právě člen týmu Red Sea Explorers Faisal Khalaf, který jako první souřadnice vraku zveřejnil.

Tým potápěčského centra Lighthouse a jeho tým Imrich Toth, David Uhlík a Honza Musil byl třetím známým, který tento vrak dokázal lokalizovat. Souřadnice původně zveřejněné jsou, jak záhy zjistili, více než nepřesné. Čekala je tedy podobně náročná práce jako původní tým. Celkem 5 dní v průběhu 14 dní strávili za různých podmínek na zodiaku s GPS a sonarem a pročesávali a dokonce potápěli nejdříve oblast okolo zveřejněných souřadnic. Následně rozšířili hledání na celou oblast s hloubkou větší než 80 metrů, kde by se vrak mohl nacházet. Přednostně prohledávali místa vytipovaná podle fotografií z potopení lodi, kde se dalo pomocí projekce na body na pobřeží navigovat. Následně i s úpravou pozice dle převládajících proudů a větrů. Dokonce získávali informace i od místních rybářů.

Jejich snaha byla nakonec odměněna, když se na sonaru začal vrak rýsovat. Moře bylo tenhle den na výjezd zodiakem na volnou vodu více než nevhodné, ale otlučené části těla v ten moment přestaly bolet. Věděli, že je brzy čeká jeden z nejlepších ponorů jejich života. Prakticky netknutý ekvivalent Salem Expressu na technické hloubce 63-83 metrů.

Ponor na Al-Qamar Al-Saudi Al-Masri

Až na poškození způsobená požárem je vrak stále v původním stavu. Je na hloubce, která je přístupná pouze pro dobře vycvičené trimixové potápěče a to dává nějakou šanci, že ještě chvíli v tomhle stavu zůstane. Leží na dně na svém pravoboku v hloubce 83 metrů, levobok jako nejmělčeji položená část je v hloubce 63 metrů. Téměř na žádném ponoru v oblasti nebyl zaznamenán výraznější proud v žádné části vodního sloupce, což je překvapující. Nacházíme se zcela na volném moři, kde proudy bývají obvyklé. Jelikož se dekomprese nemůže provádět driftem podél útesu ale na sestupovém laně, silný proud by ale mohl nepříjemně zvýšit obtížnost ponoru samotného stejně tak ale i jeho zajištění.

Po zanoření podél sestupového lana se otevírá pohled, který vyráží dech. Vrak je obrovský a jeho trup se na obou stranách ztrácí za hranicí viditelnosti. Pohled si chvíli užijte, ale pak už pěkně k zádi, zvolna sestupujte podél vrchní paluby ke dnu. Zde se opět otevírá nezapomenutelný pohled ode dna přes dva obří lodní šrouby směrem k hladině. Pokračujte v ponoru dál po svislé palubě. Rozsah poškození způsobeném požárem je stále patrný. Zadní a střední část, které byly enormnímu žáru vystaveny nejvíce, jsou poškozeny tak, že části vrchní paluby ztratily integritu natolik, že prakticky odkryly vnitřek této části vraku a odkryly tak poničenou strojovnu a umožňuje tak snadnou penetraci. Pokračujte směrem k přídi. Na dně se válí několik prázdných záchraných člunů. Jeden dokonce přibitý do dna samotným vrakem. Míjíte kapitánský můstek, který je spolu s nejvyšší nástavbou také odtržený od vraku a leží po jeho boku. 

Pokračujte k přídi. Je zde k vidění rezervní lodní šroub stále pevně připevněn k vraku poblíž jeho levoboku. Na přídi uvidíte vrata stále pevně na svém místě a zavřená. Rychlá obhlídka a čas už vás bude zvolna nutit začít se vracet k výstupovému lanu. Cestou můžete nakouknout do oken kajut na levoboku lodě, project si boční promenádou a už jste prakticky na dohled výstupového lana. Toto všechno vychází cca na 25 minut. Znovudechaři mají samozřejmě velkou výhodu.Charakteristika:
Vrak
Náročnost: Náročná
Voda: Slaná voda
Viditelnost: Kolem 10 metrů
Nadmořská výška (m.n.m.): 0
Maximální hloubka (m): 85m
Lodí
K nalezení v těchto kategoriích: Technické lokality | Hurghada | Afrika | Egypt
Vytvořil: iDive.cz | Datum přidání: 2013-05-03 17:49:34 | Poslední změna: 2013-05-03 15:53:42 | Zobrazeno: 2481 krát

Lokality GeoMap

Komentáře