iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

A Á B C Č D E É F G H I Í J K L M N O Ó P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž 0-9
| Tisk |

Gotta Soraya (Small Gotta)
Adresa, místo: St. John's

Pozice:
Délka: 23.4285
Šířka: 35.9027
Zadejte počáteční adresu:

Popis:

 

Malá Gotta je jedním z útesů v oblasti St. John's, tedy útesů Svatého Jana. Tuto oblast tvoří velká deska vyvýšená nad okolním dnem, ze které vyrůstá hned několik útesů. 

Malá Gotta je jedním z nich. Je to typická Gotta, tzn útes okrouhlého tvaru, který téměř vyčnívá z vody. Hloubka vody nad útesem je většinou kolem 1m, ale na severní straně v některých místech až 4m. Díky své malé velikosti se vlny nad útesem rozbíjejí jedna o druhou a nad útesem rozhodně není radno se pohybovat. Pouze pokud je moře jako zrcadlo. Stěny útesu jsou relativně příkré až do hloubky kolem 60-70m, kde nabírá svah mírnější sklon.

Za útes se moc lodí neschová, proto je pro potápění na této lokalitě důležité klidnější moře. Za velkých vln se tu loď težko vyváže a když už, pak vstup do vody a výstup na loď bývá zpravidla hodně náročný i pro velmi zkušené potápěče.

Proudy přicházejí většinou od severu, na severní straně se rozdělují a obtékají útes z obou stran. Na jižní straně tak bývá většinou klidnější voda a někdy pro silný proud není možné plavat ani na jednu ani na druhou stranu. Proudy ale mají rády velké ryby a pokud budete mít proud, máte šanci na východní nebo na západní straně pozorovat velká hejna chňapalů, chrochtalů, kranasů i školky malých barakud. Často tu bývají i větší ryby, jako například tuňáci, určitě potkáte nejednoho napoleona a kdo má trochu štěstí a dobře kouká, může vidět i žraloka. Většinou plavou dokola kolem útesu a snaží se utéct před potápěči. Vyskytují se tu především útesové druhy, jako je žralok spanilý (Grey reef shark), žralok černoploutvý (Blacktip reef shark) a žralok lagunový (Whitetip reef shark). Občas se v oblasti St. John's vyskytují i pelagické druhy paryb, jako je žralok dlouhoploutvý (Oceanic whitetip shark) nebo i manta.

Stěny útesu jsou bohatě porostlé korály a hojně zabydlené menšími živočichy. Koráli tu tvoří zajímavá zákoutí a v menších hloubkách jsou v některých místech praskliny, jeskyňky a převisy. Měkké korály jsou výbornou pochoutkou pro želvy a proto tu často potkáte i hodující karetu.

Jak se tu potápět

Ponor můžete provést přímo z lodi a plavat na jednu nebo na druhou stranu. Pokud to proud dovolí, útes se dá obeplavat snadno dokola. Můžete se také nechat vyvézt člunem na severní stranu a s proudem se snést po východní nebo po západní straně k jihu. Pamatujte na bezdekompresní limit! V čisté teplé vodě, se spoustou zajímavých věcí k pozorování, je snadné ztratit pojem o čase a hloubce! Bezpečnostní zastávkou na konci ponoru rozhodně nic nezkazíte.

Pamatujte na základní pravidlo potápění na otevřeném moři: Držím se stále u útesu! Jakmile mě proud odnese a ztrácím kontakt s útesem - okamžitě končím ponor a vynořím se!

Pokud jsou vlny a musíte se vynořit na severní straně útesu, odplavte před vynořením alespoň deset metrů od útesu, aby vás vlny po vynoření nehodily přímo na korálové struhadlo nad útesem.

 


Charakteristika:
Delfíni
Pestrý drobný život
Potápění v proudech
Ryby
Stěna
Vhodné pro freediving
Žralok
Náročnost: Pro pokročilé
Voda: Slaná voda
Viditelnost: Více než 20 metrů
Nadmořská výška (m.n.m.): 0m
Maximální hloubka (m): 70+
Lodí
K nalezení v těchto kategoriích: Rekreační lokality | Safari | Egypt
Vytvořil: iDive.cz | Datum přidání: 2013-05-05 23:00:44 | Poslední změna: 2013-05-05 22:24:54 | Zobrazeno: 1274 krát

Lokality GeoMap

Komentáře