iDive.cz: Lokality

Marsa Mubarak

Popis:

Marsa Mubarak je jedním z mála známých míst v Egyptě, kde ještě stále můžeme narazit na živočišný druh jménem Dugong. A to je setkání, které člověk nezapomene po celý život.

Ačkoli z vnější strany útesu se dá udělat poměrně pěkný ponor na korály porostlém útesu, většina ponorů tu znamená plavání na písčito-travnatém dně a je vedena ve smyslu hledání dugonga. Málokdy se poštěstí, ale když už, stojí to za to. Dugong se často plete s kapustňákem ("mořskou krávou", manatee) vyskytující se v severní Americe. Ačkoli jsou příbuzní, jedná se o dva živočišné druhy. Rozdíl je patrný zvláště na ocasní ploutvi. Patří však do společného řádu "sirény". Podle starých řeckých bájí sirény lákaly svým zpěvem lodě plující kolem na mělčinu. V jakém stavu však museli tito námořníci být, pokud nazývali zpěvem občasné tlumené chrochtání dugongů, si můžeme pouze představovat... :)

Ale i když se dugonga nalézt nepodaří, většinou je alespoň možnost prohlédnout si obří mořské želvy, které sem chodí spásat mořskou trávu ze dna také. Jsou veliké přes metr a se svým nahoru vyklenutým krunýřem a štítovci na nich přilepenými nechají obvykle potápěče přiblížit se na dosah a pořádně si je prohlédnout, popř. udělat krásné obrázky. Častokrát je tu k vidění i kytarovec, takže člověk ponoru na této lokalitě nebude pravděpodobně litovat.


Adresa, místo: Rudé Moře - Egypt
Pozice:

Délka: 25.512264162738
Šířka: 34.65317198288

Charakteristika:
Vhodné pro kurzy
Pestrý drobný život
Ryby
Vhodné pro freediving
Náročnost: Jednoduchá
Voda: Slaná voda
Viditelnost: Více než 20 metrů
Maximální hloubka (m): 22m
Autem
Lodí
Pěšky
Velbloud