
Fauna (14)
Kamery odhalily některá tajemství života útesových žraloků. Vědci z Havajské University připevnili žralokům na ploutve kamery a sledovali, jak žraloci tráví den. Nešlo ale pouze o obyčejné kamery, spíše o citlivá zařízení, která dokáží zaznamenat mnohem více, než jen pouhý obraz.
Po Spielbergově filmu "Čelisti", který přišel do kin v roce 1975, se žralok bílý (Great White Shark) stal jedním z nejznámějších druhů žraloků na celém světě. Ale i přes intenzivní pozornost odborné i neodborné veřejnosti, kterou za posledních několik desítek let tento žralok získal, je tu stále mnoho otazníků kolem žraloků býlích, zejména pokud jde o jejich páření.
Plejtvák obrovský je největší živočich, který kdy na naší planetě žil. Měří až 33 metrů a přestože někteří dinosauři měřili více, hmotností se plejtvákovi nikdo nevyrovná, plejtváci bežně váží až 150 tun! Navzdory velikosti velryb mají ale vědci potíže plejtváky podrobit důkladnějším zkoumáním. Vyvstává proto mnoho otázek ohledně jejich života, zejména ohledně páření a námluv.
Přestože je nejpomalejší žralok v moři, k svačině slupne tuleně
Napsal(a) iDive.czSvětloš malohlavý (Somniosus microcephalus), který je česky někdy nazýván také jako žralok grónský, ledový, hltoun ledový nebo žralok malohlavý, byl nedávno označen jako nejpomalejší ryba v moři - vzhledem ke své velikosti. Výzkum ale zároveň prokázal, že i přes svou pomalost dokáže žralok lovit tuleně. Přesněji spící tuleně.
Delfínům jsou přisuzovány mnohé lidské vlastnosti, jako je odvaha, žárlivost, nebo dokonce i smysl pro humor. Delfíni mohou ale mít k lidem blízko i špatným charakterem, umějí šikanovat, znásilňovat, nebo dokonce zabít. A teď se k jejich neřestem, zdá se, přidává další. Delfíni se "sjíždějí" čtverzubci!
Italští prokurátoři vyšetřují restaurace podávající delfíní maso
Napsal(a) iDive.czŽalobci v italském městě Civitavecchia severně od Říma, zahájili vyšetřování v návaznosti na sdělení, že se podává zákazníkům delfíní maso v restauracích v blízkosti italského hlavního města a podle jednoho zdroje dokonce i v samotném Římě .
Novinář ze stanice Italia Uno tajně natočil salát s tenkými plátky sušeného filé z delfína. Majitel restaurace jej ve zveřejněném záběru varoval: " Tohle jsi nejedl u mně, rozumíš? "
Někteří žraloci dokáží rozpoznat, kterým směrem jsou lidé ve vodě čelem, mají tendenci zůstat mimo jejich zorné pole a přibližovat se zásadně zezadu. Zažili jste něco podobného? Nové výzkumy tuto teorii mnohých potápěčů, kteří přicházejí běžně do styku se zvědavými žraloky, potvrdily.
Čína zakázala žraločí ploutve na oficiálních banketech
Napsal(a) iDive.czHong Kong - Čína na oficiálních banketech a hostinách zakázala jídla obsahující "delikatesy", jako jsou žraločí ploutve a ptačí hnízda.
Jak uvedla oficiální agentura Xinhua: Čínské úřady zavedly nové předpisy, které na oficiálních hostinách výslovně zakazují pokrmy, které obsahují žraločí ploutve, ptačí hnízda a produkty z divoce žijících živočichů.
Podle Conservation International, enviromentální oprganizace působící v Indonésii, objevili vědci nový druh žraloka, který "kráčí" po dně. Žralok používá své ploutve jako malé nožky a odráží se jimi ode dna. Nový druh byl pozorován ve východní Indonésii.
Nové výzkumy kalifornských vědců ukázaly, že tučňáci císařští (Aptenodytes forsteri) jsou schopni se potápět až do hloubek přes 500 metrů a vydrží pod vodou až 27 minut. To je hlouběji a déle, než jakýkoli jejich příbuzný.
Australští vědci žádají o pomoc s ochranou mořských želv
Napsal(a) iDive.czObyčejní obyvatelé, amatérští "vědci" a nadšenci mohou podle výzkumníků z autralského oceánografického institutu při University of Western Australia pomoci při ochraně ohrožených mořských želv. Pouhým pozorováním a nahlášením pozorovaného mohou významně přispět k výzkumu a ochraně těchto nádherných mořských živočichů.
Komentáře