Vytisknout tuto stránku
sobota, 21 prosinec 2013 03:43

Žraloci se k lidem přibližují zezadu

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

LongimanusNěkteří žraloci dokáží rozpoznat, kterým směrem jsou lidé ve vodě čelem, mají tendenci zůstat mimo jejich zorné pole a přibližovat se zásadně zezadu. Zažili jste něco podobného? Nové výzkumy tuto teorii mnohých potápěčů, kteří přicházejí běžně do styku se zvědavými žraloky, potvrdily.

 

Známý specialista na žraloky Erich Ritter z Shark Research Institue na Floridě zveřejnil novou studii v prosincovém vydání odborného časopisu Animal Cognition. Dobrovolníci při výzkumu strávili desítky minut pod vodou v kleče na dně, když nedělali nic jiného, než zírali před sebe. Interakci se žraloky pak natáčela kamera z hladiny a po zpracování záběrů vyšlo najevo, že 80% žraloků, kteří se přiblížili k figurantům, připlavalo zezadu. 

Dobrovolníci měli za úkol zůstávat bez hnutí, aby nedávali svým pohybem žralokům žádné vodítko, kde mají záda a kam míří čelem. Žraloci přesto rozpoznali pozici těla a volili přiblížení zezadu.

 

"Oni opravdu připlouvají zezadu, snaží se nepozorovaně proklouznout kolem," řekl Erich Ritter, "neznamená to, že by se chtěli přiblížit se zákeřnými úmysly, většinou jsou pouze zvědaví a opatrní zároveň." Podle Rittera je to zajímavé zjištění, protože člověk je pro žraloka neznámý druh a nepodobá se nijak žádné jeho kořisti. Je tedy zajímavé, že i přesto dokáží určit, kam je člověk čelem.

 

Podle jiného odborníka Ralpha Colliera z Shark Research Committee v Los Angeles studie jen potvrzuje vyprávění mnohých potápěčů, kteří se při práci pod vodou otočili a zírali do tváře zvědavého žraloka. Také pomáhá vysvětlit, proč je většina žraločích útoků vedena zezadu, přestože útoku žraloka podlehne ročně kolem deseti lidí na celém světě.

 

"Myslím, že je to další část hodnotných informací, které mohou být přidány k tomu, co víme o typickém chování žraloka." řekl Collier.

Číst 1377 krát Naposledy změněno sobota, 21 prosinec 2013 04:03
iDive.cz

Nejnovější od iDive.cz

Související položky (podle značky)