iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

sobota, 21 prosinec 2013 14:42

Italští prokurátoři vyšetřují restaurace podávající delfíní maso

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

delfíniŽalobci v italském městě Civitavecchia severně od Říma, zahájili vyšetřování v návaznosti na sdělení, že se  podává zákazníkům delfíní maso v restauracích v blízkosti italského hlavního města a podle jednoho zdroje dokonce i v samotném Římě .

Novinář ze stanice Italia Uno tajně natočil salát s tenkými plátky sušeného filé z delfína. Majitel restaurace jej ve zveřejněném záběru varoval: " Tohle jsi nejedl u mně, rozumíš? "

 

 

Ciro Lungo, vedoucí jednotky italské policie z oddělení pro životní prostředí potvrdil vyšetřování případu. Také uvedl, že dokud neviděl záznam v televizi, odmítl zvěsti o prodávání delfíního masa v Itálii jako nepodložené fantazie. Případem se začal zabývat i díky cenám uvedeným v záznamu. Tým Italia Uno zaplatil za jídlo za osobu 100Euro. Skrytou kamerou se také podařilo natočit prodejce, který uvedl, že cena za delfíní maso v Římě je až 900Euro za kilo.

 

Překupník také uvedl, že delfíní maso bylo k sehnání v některých restauracích v hlavním městě, ale "rozhodně není zapsáno na menu". Také doporučil nejlepší způsob, jak jíst delfíní maso: s čerstvou cibulí, celerem a rajčaty.

 

Reportáž týmu Italia Uno ukázala že klienti, kteří chtěli sušené delfíní filé, jej žádali pod krycím jménem "black". Nezávislé laboratorní testy koupeného masa potvrdili, že opravdu šlo o delfíní maso.

 

Televizní tým se zeptal i rybářů a ti uvedli, že maso pochází z delfínů chycených do sítí určených pro jiné ryby. Po vytažení sítí byla většina delfínů již mrtvá. Jeden rybář ale prozradil, že "pokud mrtví nejsou, dostanou ránu po hlavě."

A na přímou otázku, zda delfíny loví záměrně, rybář uvedl, že někdy ano.

 

Italští rybáři, kteří uloví delfíny, jsou podle místních nařízení povinni předat mrtvá těla na pobřežní stráž. Ale podle majitele restaurace, kde televizní tým jedl, vždy existuje cesta, jak obejít pravidla: "Oni uříznou hlavu, ploutve a všechno a když je někdo zastaví, řeknou, že je to žralok."

 

Delfíni jsou obzvláště citliví na sítě driftující v proudu, které byly zakázány ve Středozemním moři v roce 2002. Mluvčí Světového fondu na ochranu přírody ( WWF ), ale říká: "Jsou zcela ilegální, ale čas od času vyplave na povrch případ jejich používání na italských rybářských lodích."

 

 

Zdroj článku: The Guardian

 

Číst 2399 krát Naposledy změněno sobota, 21 prosinec 2013 04:56

Komentáře