iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

úterý, 31 prosinec 2013 04:49

I delfíni se umí "zhulit"

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Delfín, kredit: John DownerDelfínům jsou přisuzovány mnohé lidské vlastnosti, jako je odvaha, žárlivost, nebo dokonce i smysl pro humor. Delfíni mohou ale mít k lidem blízko i špatným charakterem, umějí šikanovat, znásilňovat, nebo dokonce zabít. A teď se k jejich neřestem, zdá se, přidává další. Delfíni se "sjíždějí" čtverzubci!

 

 

BBC One uvede 2. ledna nový dokumentární film o delfínech, Dolphins: Spy in the Pod (Delfíni: špión v hejnu). Jde o další z úspěšných dokumentů o přírodě, kde byly použity skryté kamery. Stejně jako lední medvědi, nebo v poslední sérii tučnáči, tak i delfíni dostali mezi sebe špióny ve formě skrytých kamer. 

Filmař, producent a řežisér dokumentu John Downer spolu se svým týmem rozmístil mezi delfíny žijící ve volné přírodě kamery maskované jako chobotnice, tuňák, nebo želva. S jejich pomocí filmaři zachytili neuvěřitelné záběry ze života těchto nádherných savců. Podařilo se jim natočit i unikátní záběry delfínů hrajících si se čtverzubci. Čverzubci (anglick puffer fish) jsou ryby, které se pohybují relativně pomalu. Jako obrannou reakci nepoužívají útěk, ale nafouknou se, aby vypadali pro případného predátora větší a pokud to nezabere, ještě vypouštějí jedovaté toxiny. Delfíni byli zachyceni, jak si se čtverzubci dlouhé minuty opatrně hrají, zatímco jiné ryby vždy relativně rychle rozcupují a polknou. Čtverzubce berou s péčí a lehce si je přehazují v tlamě, jakoby z nich chtěli vypudit toxické látky.

 

Jak řekl producent a zoolog Rob Pilley: "Viděli jsme delfíny zacházet se čtverzubci v rukavičkách, velice jemně a delikátně, jakoby je chtěli jen podojit a ne je příliš vystresovat, nebo zabít. Výsledkem je, že ryba vypouští toxin jako obranu. Delfíni se pak zdají být zcela uchváceni." Jak Rob Pilley dodává, nešlo o pouhou náhodu, delfíni byli několkrát přistiženi, jak si jdou vybrat právě čtverzubce a jak se k nim chovají obezřetně a jemně, aby jim neublížili.

S pomocí maskovaných kamer se filmařům opět podařilo zachytit neskutečné záběry v HD a v dokumentu tak můžeme vidět například matku, jak učí své mládě vyskočit z vody, nebo dechberoucí záběry z obrovského hejna delfínů. Tvůrci strávili natáčením přes 3000 hodin na moři za každého počasí a natočili přes 900 hodin záběrů z celého světa. Během jednoho roku nasbírali materiály z Ameriky, Kostariky, jižní Afriky, Argentiny i Autrálie. Záběry se čtverzubci pochází z okolí Mozambiku.

 

Přestože někteří odborníci už spekulují nad pravdivostí tvrzení, že se delfíni "sjíždějí" pomocí čtverzubců a následně v "rauši" plavou těsně pod hladinou pozorujíce vlastní odraz a u toho jim běží v hlavě myšlenka: "Co je to za muziku, to je skvělá muzika..", tak nám to připadá jako docela pravděpodobné a vzhledem k silvestrovskému času i docela tématické. Ať už je pravda kdekoli, dvoudílný dokument, jehož první díl odvysílá BBC ve dvacet hodin druhého ledna 2014, určitě bude stát za shlédnutí!

Link na BBC článek a video zde
Číst 4054 krát

Komentáře