iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pátek, 03 leden 2014 14:26

Přestože je nejpomalejší žralok v moři, k svačině slupne tuleně

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Světlonoš malohlavý, foto: www.geerg.caSvětloš malohlavý (Somniosus microcephalus), který je česky někdy nazýván také jako žralok grónský, ledový, hltoun ledový nebo žralok malohlavý, byl nedávno označen jako nejpomalejší ryba v moři - vzhledem ke své velikosti. Výzkum ale zároveň prokázal, že i přes svou pomalost dokáže žralok lovit tuleně. Přesněji spící tuleně.

 

 

Vědci dlouho nechápali, jak je možné, že se na jídelníčku tak pomalého tvora, který díky své rychlosti dostal i svou přezdívku "spící žralok", objevují tak rychlí tvorové, jako jsou právě tuleni. A vzhledem k tomu, že bylo potvrzeno pozření hned několika druhů tuleňů, bylo jasné, že nejde o náhodu. Výzkumníci se proto zaměřili na šest konkrétních žraloků u pobřeží Grónska, aby záhadu objasnili.

 

Na žraloky umístili zařízení zaznamenávající rychlost plavání a frekvenci kmitání ocasem, která může být díky teplotě vody velmi nízká. Průměrná teplota vody ve sledované oblasti byla 2,3°C. Vědci poté porovnali výsledky dalších asi dvaceti pozorovaných druhů volně žijících ryb o hmotnosti 0,2 až 3900kg. Pozorovaní "grónští spáči" vážili 204 až 343kg. 

Další naměřené údaje ukázaly průměrnou rychlost 0,34m za sekundu a frekvenci pohybu ocasem 0,15 Hertzů. Tyto výsledky jsou jednoznačně nejnižší vzhledem k velikosti sledovaných živočichů, světloši malohlaví dorůstají do velikosti kolem 6,5 metru.

 

Vědci usuzují, že zdejší studené vody mohou být příčinou tak pomalých pohybů ocasních ploutví. Žraloci a někteří další živočichové kompenzují zpomalovací efekt studené vody vytvořením více svalových vláken, nebo vytvořením svalových vláken odolným chladu. Nicméně tento efekt nebyl vypozorován u sledovaných světlošů. Vědci proto předpokládali, že žraloci alespoň na chvíli dokáží vyvinout rychlost dostatečnou pro to, aby ulovili tuleně.

Somniosus microcephalus, zdroj: Wikipedia

Z naměřených údajů však vyplynulo, že maximální rychlost žraloků byla 0,74m/s, což je sotva zlomek tulení akcelerace. Z bádání tedy vyplývá, že žraloci musí na tuleně útočit jedině ve spánku. Na rozdíl od kytovců, kteří spí vždy "napůl" mozku a druhou polovinou bdí, tuleni zařezávají poctivě. A protože mnozí tuleni spí rovnou ve vodě, aby se vyhnuli napadení od ledních medvědů, nemusí žraloci z vody ani vystrčit ploutev. Stačí si vybrat.

 
Číst 4135 krát Naposledy změněno pátek, 03 leden 2014 04:44

Komentáře