iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

sobota, 04 leden 2014 05:30

Jak to dělají plejtváci?

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Plejtvák obrovský, Credit: John Calambokidis, Cascadia Research CollectivePlejtvák obrovský je největší živočich, který kdy na naší planetě žil. Měří až 33 metrů a přestože někteří dinosauři měřili více, hmotností se plejtvákovi nikdo nevyrovná, plejtváci bežně váží až 150 tun! Navzdory velikosti velryb mají ale vědci potíže plejtváky podrobit důkladnějším zkoumáním. Vyvstává proto mnoho otázek ohledně jejich života, zejména ohledně páření a námluv.

 

 

Plejtváky obrovské (Balaenoptera musculus) můžeme najít po celém světě, s různými regionálními odchylkami tvoří odlišné poddruhy. Vědci se domnívají, že plejtváci dosáhnou sexuální zralosti mezi 5. a 15. rokem života. Mají období březosti, které trvá 10 až 12 měsíců. Námluvy a porod probíhají v zimě, tvrdí Richard Sears, odborník na kytovce.

 

 

Na rozdíl od jiných kytovců s kosticemi, tedy od velryb, které používají kostice k filtrování vody a hledání potravy v mořské vodě, plejtváci obrovští obvykle cestují sami. Až na konci července a začátkem srpna začnou tvořit dvojice, ve kterých samec následuje samici po celé týdny. "Myslím, že to párování je něco jako randění." tvrdí Sears s tím, že sex mezi párem není hotová věc.

 

Srovnání Plejtváka s člověkem, zdroj: Wikipedia

 

Někdy se k páru přiblíží druhý samec a nastává jakýsi závod u hladiny. Není jasné, kdo zahajuje honičku, ale je pravděpodobné, že je to samice, aby poznala, který ze samců je více fit. Behem závodu musí udržet původní samec nového samce samici od těla, což občas vede k potyčkám, nárazům ploutví nebo hlavou, kdy se oba samci snaží být co nejblíže samici.

 

Plejtvák obrovský, Credit: John Calambokidis, Cascadia Research Collective

 

Plejtváci obrovští jsou známí svými zpěvy, které mají pravděodobně reprodukční smysl, jak tvrdí bioložka a specialistka na kytovce Catherine Berchok z NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Jednou se jí podařilo zaznamenat desetiminutový "hovor" dvou samců, kteří sledovali samici, přestože tato "kontaktní volání" většinou netrvají tak dlouho. Podle Berchokové mohlo jít o rituál, kdy samci zpívají něco jako "namlouvací píseň".

 

Přes všechna tato zjištění vědci stále neví, jak si samice vybírají samce, zda je to podle hlasu, množství podkožního tuku, nebo podle velikosti ploutví. Páření plejtváků totiž nebylo nikdy zaznamenáno. Zřejmě mají rádi soukromí. Nicméně vědci se domnívají, že samotný akt pravděpodobně nebude trvat dlouho, stejně jako u jiných velryb patrně méně než minutu.

 

zdroj: Livescience

Číst 5963 krát Naposledy změněno pátek, 03 leden 2014 05:39

Komentáře