iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pondělí, 06 leden 2014 09:26

Jak to dělají žraloci bílí?

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Žralok bílý, kredit: Neil Hammerschlag, LivesciencePo Spielbergově filmu "Čelisti", který přišel do kin v roce 1975, se žralok bílý (Great White Shark) stal jedním z nejznámějších druhů žraloků na celém světě. Ale i přes intenzivní pozornost odborné i neodborné veřejnosti, kterou za posledních několik desítek let tento žralok získal, je tu stále mnoho otazníků kolem žraloků býlích, zejména pokud jde o jejich páření.

 

Žralok bílý (Carcharodon Carcharias), jehož anglický název Great White Shark je do češtiny často doslovně překládán a žralok nesprávně označován jako "velký bílý", je největší dravá paryba v moři a lze jej nalézt v pobřežních vodách všech velkých oceánů. Zdá se, že v severovýchodním Pacifiku mají tito žraloci specifické místo k páření. Je to například ostrov Guadalupe u pobřeží Mexika. Ale jak tvrdí Michael Domeier z Marine Conservation Science Institute, není jisté, jestli toto místo a podobnou strategii využívají i jiní žraloci, nebo jen ti místní. Navíc ani na tomto místě není nic jasné.

 

Vědci totiž stále netuší, jakým způsobem se žraloci páří. Nikdo nikdy nebyl svědkem páření tohoto druhu žraloka. U většiny jiných druhů žraloků vědci znají průběh námluv a páření alespoň částečně, ale u žraloka bílého nikoliv. "Pozorování páření tohoto druhu je ještě težší, než u jiných druhů. Carcharodon Carcharias je poměrně vzácný, je nebezpečné být s ním ve vodě bez klece a často se vyskytuje ve vodách, kde je velmi slabá viditelnost, voda studená a kalná." říká Domeier, kterého jste mohli vidět v dokumentu Shark Man na kanále National Geographic. 

 

Výzkumy prokázaly, že tento druh dosahuje pohlavní zralosti ve věku 15 let a že samci mají modifikovanou břišní ploutev a na ní jakýsi druh penisu zvaný Clasper, který umožňuje oplození uvnitř samice. Na základě pozorování jiných druhů žraloků se vědci domnívají, že samci bílých žraloků musí nejprve čelistmi uchopit své samice v blízkosti hlavy nebo prsních ploutví, aby se jim podařilo dostatečně přiblížit a vsunout pohlavní orgán.

 

Oplodněné samice pak migrují po dobu dvou let, přičemž samotná doba gravidity trvá 18 měsíců. Po porodu mláděte, které stráví první roky svého života v pobřežních vodách, se samice vrátí do svých hnízdišť, aby se mohly znovu pářit. Samci se, zdá se, vracejí na oblíbené místo k páření nedaleko ostrova Guadalupe každý rok. K tomuto zjištění dospěli vědci teprve nedávno, když se jim podařilo připevnit žralokům na hřbetní ploutve satelitní navigace zaznamenávající polohu dlouhodobě. Po dvouletém pozorování a vyhodnocení výsledků přišel Michael Domeier s tuto novinkou o páření a putování žraloků bílých v polovině roku 2013.

 

zdroj: Livescience

Číst 3639 krát Naposledy změněno pondělí, 06 leden 2014 18:04

Komentáře