Vytisknout tuto stránku
neděle, 05 leden 2014 03:22

Historicky velký den pro žraloky v Austrálii

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Davy nespokojených Australanů, foto: Sea Shepherd4. leden byl velký den pro žraloky v Austrálii. Napříč celou zemí se konaly protesty proti novému zákonu, který má umožnit odstřel žraloků a kontrolované redukování jejich počtu. Tisíce lidí se sešly v Byron Bay, Adelaide, Melbourne, Bunbury, Broome i v dalších městech na podporu žraloků. Největší shromáždění zaznamenalo město Cottesloe na západním pobřeží, kde žije australský premiér Colin Barnett, jehož vláda zákon o vybíjení žraloků schválila.

 

Když potápěčská instruktorka a organizátorka protestu Natalie Banks spustila akci, netušila, jaký bude mít úspěch. Kontaktovala několik organizací zabývajících se ochranou přírody, včetně Sea Shepherd a požádala je o spolupráci. Výsledkem je shromáždění více než 4000 lidí a historický moment pro bílé žraloky v Austrálii! Úsilí mnohých organizací, zabývajících se ochranou životního prostředí a žraloků obzvlášť, slaví úspěch. Podle počtu účastníků akce se zdá, že v Austrálii hojně používané úsloví "dobrý žralok je mrtvý žralok", ztrácí podporu.

 

A to je dobrá zpráva pro žraloky, kteří jsou po celém světě vybíjeni ve velkém. Navíc australská vláda totálně ignoruje mezinárodní úmluvy, žraloci bílí patří mezi ohrožené druhy. Proti čemu se vlastně lidé bouří?

  • australská vláda plánuje od 10 ledna 2014 nastražit 72 háků s návnadou ve vzdálenosti 1 míle od pláží
  • kontrakt na správu návnad mají získat rybářské firmy
  • každý žralok větší než 3 metry bude utracen!

 

Opatření je reakcí na smrt surfaře z listopadu loňského roku. Jak smutné! Žraloci zabijí v průměru 5 lidí za rok. Krokodýli, sloni, hroši, hadi, nebo dokonce pštrosi či koně zabijí ročně více lidí a nikdo je proto nevybíjí! A že je to pro bezpečnost surfařů? Jak slizký důvod! Zakladatel Sea Shepherd kapitán Paul Watson napsal veice pěkný komentář na svůj facebook profil a na web Sea Shepherd, vybíráme jen pár postřehů:

Žraloci do moře prostě patří a to že si občas někoho spletou s tuleněm a kousnou, to je holt riziko sportu. Lyžaři taky nepřestávají jezdit v lavinových polích, i když dobře ví, že je lavina může zabít a občas se to i stane. Jachtaři nepřestávají vyjíždět na moře, přestože je bouře může řádně vytrestat. Jak už bylo zmíněno, žraloci zabijí ročně v průměru 5 lidí, jen za loňský rok jen v USA zabil blesk 8 golfistů. Blesk má také na svědomí 11 lidí, kteří leželi nebo se procházeli po pláži. Jen v USA. Tzn že golf nebo válení se na pláži je mnohem nebezpečnější, než surfování!

 

 

Ať už se na věc díváme jakkoli, australský zákon je nehoráznost a hloupost největšího kalibru! Žraloci do moře prostě patří! Udržují stabilitu ekosystému, rovnováhu, kterou člověk neustále narušuje svými mnohdy nevratnými zásahy. A pokud žraloky vyhubíme, k čemuž máme docela kvalitně nakročeno, krutě se nám to vymstí. Oceán není jenom slaná voda, je to zásobárna potravy, ale i výrobna kyslíku, bez kterého se neobejdeme. Je to složitý ekosystém, který funguje na základě určité rovnováhy. Pokud tu rovnováhu narušíme vyřazením žraloka, tvora, který tu žije přes 350 miliónů let, narušíme rovnováhu takovým způsobem, že ekosystém přestane fungovat. A když přestane fungovat, přestane vyrábět kyslík. A pokud přestane vyrábět kyslík, bude to něco, co velmi brzy pocítíme...

 

Pokles žraločí populace od roku 1970

Zde můžete vidět, na kolik procent jsme zdecimovali některé druhy žraloků jen za posledních pár desítek let!

 

Několik odkazů na stránky informující o australské akci na záchranu žraloků:

Sea Shepherd
BBC
Euronews
The Australian
Perth Now News 
Číst 2435 krát Naposledy změněno neděle, 05 leden 2014 04:10
iDive.cz

Nejnovější od iDive.cz

Související položky (podle značky)