iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pátek, 31 leden 2014 01:19

Čínská žraločí jatka

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

žralok obrovskýSkupina ochránců přírody WildLifeRisk se sídlem v Hong Kongu odhalila v Číně továrnu na zpracovávání žraloků obrovských (Rhincodon typus), známých též pod jménem žralok velrybí. Aktivisté po čtyřech letech vyšetřování pronikli v přestrojení až do továrny, aby odhalili smutná fakta. Továrna zpracovává přibližně 600 žraloků ročně a na jihu Číny tak existují zatím jediná známá a největší žraločí jatka na světě.

 

 

Informace se objevila na několika asijských i australských webech, včetně webu aktivistů WildLifeRisk. Ti objevili a infiltrovali továrnu na zpracování žraloků obrovských (Rhincodon typus) v jihovýchodní Číně v provincii Zhejiang, nedaleko Wenzhou. Fabrika nese jméno "China Wenzhou Yueqing Marine Organisms Health Protection Foods Co Ltd" a vedle žraloků obrovských zpracovává i další druhy žraloků, jako jsou například žraloci modraví (Prionace glauca), žraloci bílí (Carcharodon Carcharias), nebo žraloci velcí (Cetorhinus maximus).

 

porcování žraloka obrovského

Porcování žraloka obrovského na záběrech WildLifeRisk

 

V záběrech skrytou kamerou manažer továrny pan Li Guang řekl, že závod zpracovává žraloky ve velkém, vyrábí 220 tun žraločího oleje ročně, sušené kůže jsou prodávány i do Evropy například na výrobu kabelek, sušené ploutve potom převážně v Číně putují do restaurací, ale jsou exportovány i do Evropy do čínských restaurací, především v Itálii a Francii. Mimo Čínu se žraloci a jejich části pašují, jak sám Li Guang potvrdil, protože tento obchod je sledován čínskými orgány. 

 

čínská žraločí jatka

čínská žraločí jatka ve městě Pu Qui

 

"Jak mohou být tito neškodní tvorové, tito jemní obři hlubin, vražděni v takovém průmyslovém měřítku, je k nevíře!" říkají Paul Hilton a Alex Hofford, zakladatelé WildLifeRisk. "Je ještě více neuvěřitelné, že tento masakr je jen v zájmu lidské marnivosti, ze žraloků se vyrábí ozdoby, rtěnky, pleťové krémy, doplňky pro zdraví a polévka ze žraločích ploutví. Věříme, že tento obchod musí skončit a musí skončit hned, neboť jinak budou tito obři vyhubeni."

 

 

WildLifeRisk vyzývá Čínu, aby zastavila provoz továrny, protože žraloci obrovští jsou klasifikováni jako ohrožení a jsou na Červeném seznamu IUCN a smlouvy CITES II, které je Čína signatářem. Přestože není jasné, zda se úřady na popud skupiny rozhodnou uzavřít továrnu, Hilton vyjádřil optimismus. Říká, že nedávné rozhodnutí čínských orgánů rozdrtit přes 6 tun slonoviny a zákaz podávání polévky ze žraločích ploutví na oficiálních hostinách signalizují pozitivní postoj k ochraně přírody.

 


 

žralok obrovský

Žralok obrovský (Rhincodon typus), anglicky Whale shark, je největší žijící zástupce žraloků, vážící až 20 tun. Je to největší současná paryba a běžně dorůstá délky 12 metrů, maximálně až 18 metrů. Přestože má 15000 malých zubů a jeho tlama měří až 2 metry na šířku, není člověku nebezpečný, živí se planktonem a malými rybami. Nikam nespěchá, pohybuje se rychlostí kolem 5km/h, dožívá se více než 100 let a patří na seznam ohrožených druhů IUCN.

 

 

 

Červená kniha ohrožených druhů IUCN je seznam, vydávaný každé dva roky Mezinárodním svazem na ochranu přírody (International Union for Conservation of Nature). Ten poslední, z června roku 2012, obsahuje 63837 druhů živočichů, z nichž 19817 je přímo ohroženo vyhynutím.

Číst 2405 krát Naposledy změněno pátek, 31 leden 2014 01:47

Komentáře