iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

sobota, 01 únor 2014 13:25

Australské pláže zaplavili protestující aktivisté

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Protesty v Austrálii, foto: SkyNewsKontroverzní zákon na "ochranu lidí před žraloky", který stanovil rozmístit návnady podél oblíbených pláží, pochytat žraloky a pozabíjet všechny větší 3 metrů, nenechává Australany klidnými. Surfaři, potápěči, ale i obyčejní rozumní lidé se dnes sešli, aby vyjádřili svůj nesouhlas se stupidním, ano, nebojme se toho slova, se stupidním zákonem.

 

 

Na protest proti zmíněnému zákonu, o kterém už jsme dříve psali, se sešly tisíce lidí na plážích po celé Austrálii. Zákon nařizuje rozmístit návnady podél oblíbených pláží a v okolí Perthu a lovit žraloky. Žraloci přes 3 metry mají být usmrceni a menší kusy vypuštěni. Návnady byly rozmístěny teprve před několika málo dny a už mají na svědomí jednoho tygřího žraloka, podle úřadů velikosti přes 3 metry. Podle některých zdrojů je ale jeho skutečná velikost diskutabilní. Navíc žraloci tygří nepatří mezi ty, kteří by v Austrálii útočili na surfaře, dokonce ani na potápěče, nebo na plavce. Druhý ulovený žralok měl údajně 2,3m a byl proto odtažen na volné moře, kde byl vypuštěn.

 

Protesty v Austrálii, foto SkyNews

Protestů v Austrálii se účastní tisíce lidí, foto: Skynews

 

Celý hon na žraloky je důsledkem celkem sedmi obětí žraločích útoků za poslední 3 roky a podle premiéra Západní Austrálie Colina Barnetta je třeba něco dělat. Colin Barnett patrně nemá dostatek dobře placených poradců, kteří by mu předložili jasná fakta. Nechce ani naslouchat aktivistům a některým kolegům z parlamentu, protože kdyby to udělal, věděl by, že fatální žraločí útoky se po celém světě za jediný rok počítají maximálně na desítky. A to ještě maximálně na dvě. Pomineme-li útoky dalších zvířat, jako jsou krokodýli, hroši, nebo sloni, pak třeba takové automaty na limonádu statisticky usmrtí za rok mnohem více lidí, než žraloci! Proč Barnett neloví automaty?

 

Protest na podporu žraloků, foto: SkyNews

Protest na podporu žraloků, foto: SkyNews

 

Naštěstí jsou v Austrálii i rozumní lidé. Na oblíbené pláži Cottesloe v Perthu, právě tam, kde je Barnett doma, se sešlo přes 6000 lidí, kteří přišli vyjádřit svůj odpor. Protest začal ve 4:30 místního času, když se jedna aktivistka řetězy připoutala k rybářské lodi, aby jí zabránila vyplout a kontrolovat háky s návnadami. Přivolané bezpečnostní složky devatenáctiletou dívku později odřezaly, nicméně loď už své dvouhodinové zpoždění nedohnala. Kritika nařízení přichází z různých stran. V davu protestujících byste našli i několik obětí žraločích útoků, kteří přežili. Například Rodney Fox, jeden z nich, tvrdí, že peníze vynaložené na hon na žraloky, na návnady, lodě a rybáře, měly být vydané spíše na výzkum. Kdybysme žralokům lépe porozumněli, patrně by nám i méně ubližovali. S jeho názorem naprosto souhlasí mořský biolog Dan Monbeux, podle kterého není nikde a nijak prokázáno, že lov žraloků sníží riziko napadení plavců či surfařů na australských plážích. "Musíme lépe pochopit jejich způsob života, kde se páří, jak se stravují." říká Dan Monbeux.

 

Akce na podporu žraloků, foto: SkyNews

Akce na podporu žraloků, foto: SkyNews

 

Západoaustralská vláda tvrdí, že žraločí útoky mají za následek pokles tržeb v turismu a odliv turistů. Podle statistik je ale jen každý 15. útok žraloka smrtelný. Pes bude zakopaný asi někde jinde. Nicméně zákon má platit až do dubna, kdy bude jeho výsledek i oficiálně zhodnocen. Pokud do té doby vydrží v platnosti, protože proti tomuto nařízení se staví stále více známých osobností, nejen v Austrálii. Poslední známou osobností, která se přidala na stranu herců, sportovců, ale i běžných milovníků moře, je Richard Branson, multimilionář a majitel společností Virgin. Jeho rozhovor pro Sky News najdete zde.

 

Video z dnešní akce je k vidění například zde na webu SkyNews.

I další weby přinesly informace o protestech:

Yahoo news, Phys.org, BBC.

Číst 2170 krát Naposledy změněno neděle, 02 únor 2014 02:20

Komentáře