iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

středa, 05 únor 2014 22:30

Bude Rumunsko další zemí zaslíbenou pro delfíny?

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

delfíni, foto: idive.czNezávislý poslanec Remus Cernea v Rumunsku předložil parlamentu návrh zákona, který předpokládá uznání delfínů jako "non-human person", tedy něco jako "bytost jiná než člověk". Co to znamená? Budou si delfíni v Rumunsku dělat řidičáky a zakládat nadnárodní společnosti? Budou mít volební právo? Pokud by měli, určitě by volili Remuse Cerneu! Rumunsko by se tak po Indii stalo druhou zemí, která takový krok udělala a přidalo by se k Chile, Kostarice a Maďarsku, které jako první na světě zákonem zakázaly lovení a import kytovců za účelem komerční zábavy.

 

 

Rumunský návrh podobně jako indický zákon přiznává všem delfínovitým zvláštní ochranu, jako inteligentním bytostem jim přisuzuje právo na život, právo volného pohybu v jejich přirozeném prostředí, právo zůstat pospolu se svou rodinou a výslovně zakazuje lovení a držení v zajetí z jakýchkoli jiných důvodů, než je lékařská pomoc nebo nutná ochrana před případným nebezpečím. Při porušení zákona požaduje navrhovatel podobné tresty, které uvádí trestní zákoník pro lidi.

Remus Cernea

Předkladatel návrhu, rumunský nezávislý poslanec Remus Cernea.  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Návrh počítá s dvanáctiměsíční lhůtou pro současné "držitele" delfínů na to, aby ty delfíny, kteří jsou schopní se vrátit do moře, vrátili do moře a delfíni, kteří by návrat nepřežili, mají být drženi v adekvátních podmínkách pod specializovaným dohledem do konce života a bez možnosti vystupovat v delfináriích a podobných zábavných zařízeních.

 

Spolu se zákonem předložil Remus Cernea i otevřený dopis režiséra oskarového dokumentu The Cove, Louie Psihoyose. Louie Psihoyos zmiňuje fakt, že jeho dokument The Cove získal přes 70 hlavních cen na mezinárdoních festivalech po celém světě, což samo o sobě vyjadřuje jistý názor nemalého počtu lidí na celém světě. Psihoyos navíc nevystupuje pouze za sebe, ale i za společnost Oceanic Preservation Society, jejímž jménem apeluje na rumunský parlament, aby zákon přijal. Ve svém dopise zdůrazňuje i důvody, proč mají být delfíni přijati za člověku rovné. 

 

 

Delfíni mají vysoce vyvinutý nervový systém a mozek podobný člověku. Se smyslovým vnímáním jsou na tom ještě dál, protože mají vyvinutý jakýsi sonar, který používají k orientaci v prostoru a jehož pomocí si dokáží vytvořit trojrozměrnou představu o svém okolí. Struktura jejich chromozomů je blízká chromozomům člověka, stejně tak i jejich chování. Delfíni žijí ve skupinách podobných lidským, komunikují spolu, volají na sebe zvuky, které můžeme nazvat jmény, dokáží se rozpoznat mezi sebou a skupiny z různých koutů světa mají i své "dialekty". 

 

 

Když si představíme, do jaké míry využívají sluch, asi nám bude jasné, že držet je v malých bazénech, kde se zvuky odráží sem a tam, kde diváci křičí a aplaudují a kde hraje hlasitá hudba, asi nebude zcela správné. Delfíni v delfináriích často bývají odtrženi od své rodiny a plavat v malém prostoru bazénu, když jsou schopni uplavat desítky kilometrů za den, to také musí být frustrující pocit. A protože delfíni ovládají své dýchání naprosto vědomně, jsou zaznamenány i případy delfíních sebevražd. 

Držitel Oscara Louie Psihoyos

Držitel Oscara za nejlepší dokument z roku 2010, režisér dokumentu The Cove Louie Psihoyos

 

Delfíni jsou také jako jediní z volně žijících živočichů známí tím, že pomáhají lidem. 4000 let, už z dob Hérodota, máme záznamy o delfínech zachraňujících námořníky a tonoucí. Delfíni zkrátka nepatří do akvárií ani do  konzerv, delfíni patří do moře!

 

Pokud byste se chtěli připojit k petici pro rumunský parlament, můžete tak učinit zde. Váš podpis spolu s tisíci dalších možná přiměje Rumunsko udělat krok správným směrem a ukázat světu, kudy vede cesta.

 

Celý návrh zákona a otevřený dopis Louie Psihoyose najdete zde

 
Můžete také podepsat Deklaraci práv kytovců z Helsinek z roku 2010, ke které se hlásí více a více lidí z celého světa. 
 
Celý film The Cove je dnes i na youtube, třeba zde.
Číst 2190 krát Naposledy změněno středa, 05 únor 2014 23:03

Komentáře