iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

sobota, 08 únor 2014 02:16

Palau oznámilo zákaz komerčního rybolovu

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Wikipedia: Rock Islands, PalauSe skvělou zprávou přišel 4. února 2014 na klimatologickém setkání OSN "Healthy Oceans and Seas" prezident ostrovní republiky Palau Tommy Esang Remengesau Jr. Jakmile skončí kontrakty s Japonskem, Taiwanem a několika soukromými společnostmi, nebude už v této zemi možné lovit ryby ve velkém, veškerý rybolov bude povolen pouze místním obyvatelům a turistům. Palau se tak stane obrovskou a jedinečnou přírodní rezervací, kde nebude možný komerční rybolov ve vzdálenosti 200 námořních mil od pevniny.

 

Palau je oblíbenou potápěčskou destinací, patří mezi potápěčské klenoty naší planety a nyní na pomyslném žebříčku ještě poskočí. Palau tvoří 26 ostrovů a asi 300 malých ostrůvků, tzv. Rock Islands, které byly v roce 2012 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Nachází se v Tichém oceánu asi 500 km východně od Filipín. Je to federativní republika s rozlohou ani ne 500 km2, kterou obývá něco málo přes 20 tisíc obyvatel.

Jezero medůz, Palau, zdroj: WIkipedia

Yellyfish lake na ostrově Eil Malk, Palau. Zdroj: Wikipedia

 

Už v roce 2009 se ostrovní země stala světovou raritou, když jako první na světě vyhlásila na svém území žraločí rezervaci a absolutně zakázala jakýkoli lov žraloků. Vláda Palau si totiž dobře uvědomila, že živí žraloci mají pro Palau mnohem větší cenu, než ti mrtví. Tuto myšlenku potvrdila i studie Australského Institutu Námořních Věd (Australian Institute of Marine Sciences) a Západoaustralské Univerzity (University of Western Australia), která prokázala, že živý žralok dokáže palauské ekonomice přinést za svůj život téměř 2 milióny dolarů. O tomto faktu referoval i časopis National Geographic. Palalu jde ale ještě dál! Vyhlášením 100% přírodní rezervace o rozloze zhruba velikosti Francie se stává jedinečnou světovou lokalitou nejen pro potápěče, freedivery a šnorchlaře.

 

Prezident Palau na konferenci OSN v New YorkuJak řekl prezident Remengesau na půdě OSN: "Dává to smysl pro náš ostrovní národ." A na konferenci OSN v New Yorku zmínil i hrozbu globálního oteplování, když pokračoval: "Před 20ti lety jsme varovali, že jsme jakýmsi oknem do toho, co se může stát zbytku světa. Máme tady obrovské množství nepředvídatelného počasí. Na našich ostrovech jsme zažili všechny formy destruktivních sil, včetně tajfunů, bouří, zvýšení mořské hladiny i zvyšování kyselosti oceánů." Ve svém projevu také pronesl: "Přišel jsem do New Yorku říct, že jediná zodpovědná cesta pro nás na pacifických ostrovech je mít opravdu seriózní a udržitelný přístup k oceánům. To je náš způsob života, naše kultura, naše ekonomika, naše životní prostředí."

Vyhlášení přírodní rezervace a zákaz komerčního rybolovu nepoškodí ekonomiku Palau. Naopak, podle prezidenta Tommyho Esanga Remengesaua to ještě více povzbudí narůstající ekoturismus. Už nyní je Palau lákadlem pro stovky tisíc turistů ročně. 

 

Prezident Remengesau také apeloval na OSN, aby se zaměřila na vyčištění světových oceánů, na obnovení zásob ryb a nastavení určité rovnováhy mezi tím, co z oceánu bereme a co mu dáváme.

 

Kéž by se tak Palau stalo příkladem pro další země!

 

 

 

Žraloci nejen na Palau jsou užitečnější živí, než mrtví

Číst 2045 krát Naposledy změněno úterý, 04 březen 2014 03:26

Komentáře