iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

středa, 12 únor 2014 04:45

Zatímco v Austrálii žraloky zabíjejí, v Mexiku je chrání

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Carcharodon CarchariasDobré zprávy přichází z Mexika, kde tamní vláda vyhlásila permanentní zákaz lovu žraloků bílých (Carcharodon Carcharias). Zákaz je platný v mexickýxh teritoriáloních vodách a platí pro východní i západní pobřeží Mexika. Žraloci chycení omylem musí být okamžitě znovu puštěni na svobodu.

 

 

Mexiko tak navazuje na svůj původní závazek z roku 2011, podle kterého mělo dočasně omezit lov žraloků a rejnoků. Nyní jde ještě dál a vyhlašuje zákaz permanetně, nikoli pouze dočasně. 

 

Mexická vláda tak reaguje na fakt, že žraloci bílí rostou pomalu, žijí dlouhý život a jejich reprodukční schopnost je velice pomalá. To je činí ohroženým druhem. Mexické vládě tleskáme za vzorný příklad vhodný následování, zvláště v kontextu událostí z druhého konce světa, kde vláda západní Austrálie žraloky pro změnu vraždí. Lov na žraloky byl spuštěn jako reakce na sedm lidských obětí za poslední tři roky. O zavrženíhodné akci australské vlády jsme už dříve psali, i o protestech, které ji provázejí. 

Žralok bílý Foto: Neil Hammerschlag.

Žralok bílý Foto: Neil Hammerschlag.

 

Zatímco lovci žraloků nastražují návnady na západním konci Austrálie, na jižním pobřeží žraloci vyhlásili odvetný útok. 28letý muž byl usmrcen žralokem poté, co se spolu s kamarády účastnil přípravy na závody v lovu harpunou. V oblasti, kde se vyskytovala obrovská hejna kranasů a chňapalů a kde byl v posledních dnech několikrát pozorován i žralok bílý, měly proběhnout závody ve spearfishingu, tedy lovu ryb harpunou. Poté, co byl muž napaden žralokem, byly závody odvolány. Přestože tělo muže se ještě nenašlo, jeho kolegové se vrátili na místo neštěstí a uctili jeho památku. Zároveň všichni společně uvedli, že usmrcený muž byl milovník moře a nikdy by nechtěl, aby byl na žraloka, který ho usmrtil, vyhlášen hon. Ani pozústalí si nepřejí nic podobného. Stejně jako všichni ostatní spearfisheři i zmizelý muž totiž dobře věděl, jaké v moři číhá nebezpečí a přesto se vydal na ryby s harpunou.

 

Jen několik dní po nehodě se v australských médiích objevily zprávy parodující celou situaci. Některá média doslova parodují věty premiéra Západní Austrálie, když "citují" postavičku z oblíbeného kresleného Disneyova celovečerního filmu, žraloka Bruce: "Příliš mnoho žraloků bylo zabito, když si užívali krásy zdejšího pobřeží." Žralok Bruce údajně pokračuje: "Věříme, že žraloci tu budou zase moci plavat bez obavy, že  budou brutálně napadeni." Podle žraločích mluvčí bude zabit každý člověk větší než 1,5 metru, který vstoupí do vymezených vražedných zón. Prostor budou monitorovat profesionáloní žraloci bílí během procesu, který začne v následujících dnech.

 

My jen dodáváme: škoda zbytečných obětí na obou stranách...

Číst 2496 krát Naposledy změněno středa, 12 únor 2014 05:00

Komentáře