iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

sobota, 08 březen 2014 02:36

Další dobrá zpráva pro žraloky

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

zralokVýznamný krok k ochraně žraloků udělaly v Dubaji Spojené arabské emiráty a osm dalších zemí. Svým podpisem arabské země vytvořily tzv. Memorandum o porozumění (Memorandum of Understanding, MoU). Spojené arabské emiráty, Komory, Egypt, Jordánsko, Libye, Mauretánie, Súdán, Sýrie a Jemen jsou první arabské země, které toto memorandum podepsaly a dalších 27 zemí vyjádřilo podporu projektu s vidinou připojení se k projektu v blízké budoucnosti.

 

 

Tyto země se zavázaly k ochraně sedmi stěhovavých druhů žraloků, mezi něž patří žralok obrovský (Rhincodon Typus), žralok bílý (Carcharodon Carcharias) a žralok sleďový (Lamna Nasus).

 

"Z těchto druhů žraloků je žralok obrovský již považován za chráněný druh ve Spojených arabských emirátech." vysvětluje Ahmed Al Hashimi, ředitel biologické rozmanitosti odboru ministerstva na Ministerstvu životního prostředí a vodního hospodářství Spojených Arabských Emirátů. "Podpis memoranda znamená, že budeme věnovat větší pozornost stěhovavým druhům, z nichž některé proplouvají vodami SAE."

 

Podle Ahmeda Al Hashemiho žraloci obecně čelí jevu nazývanému anglicky "by catch". Tedy něco jako "vedlejší úlovek". "Hlavním problémem jsou rybáři. Žraloci někdy skončí jako úlovek. Ačkoli někteří rybáři jsou si toho dobře vědomi, když náhodou některého uloví, ulovené žraloky vypouští zpět do moře, jiní ne. Rybáři ale nejsou primárně zaměření na jejich maso."

 

Dalším problémem je kontroverzní lov žraloků pro žraločí ploutve, tzv shark finning, kdy jsou žralokům jejich ploutve odříznuty a zvířata jsou vhozena zpět do vody, často ještě naživu. "Tato praxe bude i nadále existovat a to tak dlouho, dokud bude existovat poptávka po ploutvích." vysvětluje Al Hashemi.

 

Jak uvedla Rima Jabado, expert na rybolov z Ministerstva životního prostředí a vodního hospodářství Spojených Arabských Emirátů, v zájmu lepší ochrany žraločí migrace by vhodná opatření byla například revize rybolovných kvót žraloka, omezení používaných zařízení, omezení rybolovných oblastí a rybářských sezón.

 

Zahrnutí více žraloků na seznam chráněných druhů je další možnost. "Existují tři stěhovavé druhy ve vodách Spojených arabských emirátů a všechny tři jsou v současné době na seznamu chráněných druhů."

 

Podpis memoranda devíti arabskými zeměmi je historická událost, řekl Ralf Sonntag, ředitel IFAW. "Tyto země upřímně přemýšlejí o tom, co mohou udělat pro zachování těchto druhů žraloků a to je velmi pozitivní věc. Kladou tím toto aktuální téma na pořad dne."

 

Podle Ralfa Sonntaga je tato dohoda velmi důležitá pro region, protože žraloci zde hrají klíčovou roli. Za prvé v ekosystému a za druhé v oblasti cestovního ruchu. "V SAE existuje aktivní potápěčský průmysl a žraloci jsou populární lákadla. Zachování tohoto druhu je velkou výhodou pro Spojené arabské emiráty."

 

V září letošního roku se očekává rozšíření seznamu chráněných druhů úmluvy CITES o několik druhů žraloků a mant. SAE patří mezi signatáře úmluvy CITES. Druhy, které mají být na seznam přidány, jsou žraloci dlouhoploutví, žralok sleďový, tři druhy kladivounů a rejnok manta.

 
zdroj: Emirates 247 
Číst 3420 krát Naposledy změněno sobota, 08 březen 2014 00:44

Komentáře