iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

čtvrtek, 13 březen 2014 01:07

Japonští velrybáři hlásí nejhorší sezónu za poslední roky

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

Photo: Erlend Kvalsvik/Getty ImagesJaponští velrybáři obviňují organizaci Sea Shepherd ze sabotáže a viní je z nejnižších úlovků ve své velrybářské historii. Podle japonského ministra zemědělství, lesnictví a rybolovu Yoshimasi Hayashiho šlo o jasnou sabotáž, když lodě Sea Shepherd obtěžovaly lodě velrybářů 21 dní ze 48 a bránily jim v lovu. 

 

 

Sea Shepherd naopak slaví úspěch, podle oficiálních údajů se totiž velrybářům nepodařilo ulovit 935 plánovaných plejtváků jižních ale jen 103. Na seznamu japonských pytláků, kteří operovali ve vodách mezinárodně uznané rezervace v jižních mořích, figuroval ještě plejtvák myšok a keporkak, oba druhy velryb v počtu padesáti kusů. Velrybářům se ale nepodařilo ulovit ani jediný exemplář těchto velryb.

 

Japonci se stále vymlouvají na výzkum a od roku 1987 neloví velryby oficiálně do konzerv, ale pro vědecké účely, dokonce mají k této kamufláži zřízen i oficiální Institut pro výzkum kytovců (Institute for Cetacean Research). Každému je ale jasné, jak to s odlovem stovek kusů velryb pro výzkum je.

 

Podle oficiálního vyjádření organizace Sea Shepherd stojí výroba lodi typu Nishin Maru, jedné z velrybářských lodí, která letos v jižních mořích operovala, cca 24 miliónů dolarů. Provoz, vybavení a palivo vyjde na dalších 11 miliónů. To v součtu znamená zhruba 35 miliónů dolarů, což v přepočtu na počet ulovených velryb znamená, že jedna ulovená velryba stojí zhruba 340 tisíc amerických dolarů. A to je podle Sea Shepherd jednoduše řečeno "ekonomické šílenství".

Nemůžeme se proto divit, že japonští "výzkumníci" jsou z toho trochu nešťastní. Dokonce až agresivní. Letošní akce ochranářů se opět neobešla bez vypjatých situací. Japonské velrybářské lodě musely čelit hned šesti plavidlům Sea Shepherd a několikrát se je opět pokusily poškodit, nebo dokonce potopit. Těsné průplavby před přídí a tažení těžkých lan tak, aby se zachytila za lodní šrouby lodí Sea Shepherd, ochranáři zaznamenali i na video.

 

 
Přestože akce organizace Sea Shepherd jsou přinejmenším kontroverzní a vzbuzují debaty na různých úrovních, jedno je jisté: jenom díky jejich neúnavné snaze se letos podařilo zachránit více než 900 velryb před naporcováním do konzerv. Jen tak dál!
Číst 2989 krát Naposledy změněno pátek, 14 březen 2014 01:23
Více z této kategorie: « Sledujte svého žraloka

Komentáře