iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

čtvrtek, 28 březen 2013 23:41

Dobrá zpráva pro žraloky!

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

V thajském hlavním městě Bangkoku proběhla ve dnech 3. - 14. března 2013 tentokrát již 16. konference signatářů dohody CITES. CITES je úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, která byla podepsána v roce 1973 ve Washingtonu. V současné době je pod úmluvou podepsáno 178 smluvních stran. Česká republika je signatářem dohody od 1.1.1993 (od 28.5.1992 jako bývalá ČSFR). Více o CITES se dozvíte na oficiálnách stránkách CITES zde, nebo na webu Ministerstva životního prostředí zde.

 

Na letošním zasedání bylo schváleno několik zásadních novinek, ze kterých můžeme mít radost. 55 návrhů prošlo a bylo schváleno, 9 bylo zamítnuto a 6 odloženo. Účastníci se shodli na tom, že je třeba "přitvrdit" v důslednosti ochrany přírody. Přestože hlavními tématy byla ochrana slonů a nosorožců, účastníci debatovali také o ilegálním kácení lesů, ochraně ledních medvědů, oceánů a ochraně nejohroženějších mořských druhů. 

Byla schválena regulace obchodu s následujícími pěti druhy žraloků: žralok dlouhoploutvý (Carcharhinus longimanus), tři druhy kladivounů (Sphyrma lewini, Sphyrna mokarran, Sphyrna zigaena) a žralok sleďový (Lamna nasus). Tito žraloci jsou loveni především pro jejich ploutve a pytláci často těla zbavená ploutví házejí jako nepotřebná zpět do moře. Žraločí ploutve jsou dále zpracovávány, nejčastěji sušeny a prodávány do asie na polévku. Za kilogram sušených žraločích ploutví může dostat překupník i 1300 amerických dolarů (cca 26000Kč) a talíř polévky ze žraločích ploutví stojí v hongkongu i 1000 hongkongských dolarů (cca 2500Kč). Přitom samotné ploutve nemají žádnou výživnou hodnotu ani chuť, chuť samotné polévky tvoří další ingredience, bujóny a zelenina.

Uvedené druhy žraloků mohou být sice dále loveny, ale už jen v omezeném množství a podle přísných regulí. Veškerý obchod musí být s povolením a evidencí CITES. Tento bod je obrovským a výrazným mezníkem v ochraně žraloků! Podle OSN zabijí lidé přes 100 miliónů žraloků ročně, to je 190 žraloků za minutu! Dovedete si to vůbec představit? Kolik žraloků zahynulo během vašeho čtení tohoto článku? Není proto divu, že některé druhy jsou už nyní na pokraji vyhubení. Všeobecně je rozmnožování žraloků pomalé a u některých druhů doposud nevíme, jakým způsobem se vlastně rozmnožují. Přesto je ve velkém decimujeme, aniž bychom si uvědomovali, že žraloci jsou důležitou součástí mořského ekosystému. Bez žraloků se mořské ekosystémy mohou zcela rozsypat a potom může být pozdě na nápravu. Schválení ochrany žraloků, byť jen částečné, je konečně krokem správným směrem. Přestože státy jako Čína a Japonsko neustále protestují proti podobným opatřením, je třeba jít touto cestou!

Tiskové prohlášení z bangkogského zasedání v angličtině si můžete přečíst zde

Článek v češtině, shrnující zasedání CITES, najdete také na webu Ekolist zde.

 
Číst 1595 krát Naposledy změněno sobota, 30 březen 2013 22:38
Více z této kategorie: Zpěv plejtváků obrovských »

Komentáře