iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

sobota, 30 březen 2013 15:56

Zpěv plejtváků obrovských

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Australským vědcům se poprvé v historii podařilo "vystopovat" plejtváky obrovské pomocí akustické technologie. Není snadné zahlédnout plejtváky obrovské v jižních mořích. Tito největší živočichové naší planety jsou obezřetní a lidská společnost jim nedělá dobře. Během zlatých velrybářských časů po roce 1900 bylo vyhubeno přes 340.000 těchto úžasných tvorů a japonské velrybářské lodě se každý rok pod záminkou "výzkumu" snaží ulovit desítky těchto kytovců. Australští vědci nyní dokázali, že zabíjení plejtváků není nutné!

 

Nahráli neuvěřitelných 626 hodin velrybího zpěvu a na základě poslechu se jim podařilo určit směr, odkud velrybí zpěv přichází a velryby "vystopovat". Je třeba podotknout, že volání plejtváků je slyšitelné na stovky kilometrů! Není proto jednoduché, určit odkud přichází. 

Plejtvák obrovský je největším živočichem na planetě, dorůstá délky až 30 metrů a může vážit až 180 tun. Přestože někteří dinosauři možná měřili o pár metrů více, rozhodně žádný z dinosaurů nevážil ani zdaleka tolik, co plejtvák obrovský! Vědcům se na jejich šestimetrové lodičce podařilo přiblížit k plejtvákům tak blízko, že dokázali odebrat z jejich těl celkem 23 vzorků pro další výzkum a dokonce dokázali připevnit na velryby satelitní sledovací zařízení. Víme totiž jen málo o migračních praktikách plejtváků, odkud kam plavou, kde se páří, kde vyrůstají. 

Úspešná akce výzkumného týmu je výbornou zprávou pro kytovce a špatnou zprávou pro japonské velrybáře, protože jasně dokazuje, že není nutné velryby zabíjet, abysme je mohli zkoumat. Japonské velrybářské lodě totiž využívají výzkum jako zástěrku pro svůj lov velryb a tvrdí, že velryby neloví pro peníze, ale jen pro výzkum. Nakonec ale 180 tun masa, kdy jen samotné srdce plejtváka má velikost malého auta a jeho jazyk váží víc než slon, putuje do masokombinátů a končí na talířích a v konzervách.

 

Článek o úspěchu australských vědců si v angličtině můžete přečíst na news.discovery.com zde.

Zaposlouchat se do jejich zpěvu pak můžete zde: https://soundcloud.com/iWhales
Číst 2105 krát Naposledy změněno pondělí, 01 duben 2013 18:35

Komentáře