iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

neděle, 31 březen 2013 00:45

Delfíni patří do moře! Doporučený

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Bude v Praze delfinárium, nebo nebude? Pevně věříme, že ne, protože delfíni patří do moře! Zavřít delfína do delfinária je totéž, jako kdyby vás na věky zavřeli ve vašem obýváku! Samozřejmě bez internetu, telefonu, facebooku, televize a podobných komunikačních vymožeností! Možná máte veliký obývák, pohodlný gauč a doma výbornou kuchařku, nakonec by vás ale dříve nebo později místnost přestala bavit. A pokud tvrdíte, že ne, tak si to někdy zkuste!

 

 

Delfíni jsou savci jako lidé, dýchají vzduch jako my a podle mnohých výzkumů jsou vysoce inteligentní. Jsou schopní uplavat denně stovky kilometrů a stejně jako lidé mají sociální cítění. Žijí většinou ve skupinách a hojně mezi sebou komunikují. Potřebují společnost jiných delfínů a potřebují volnost! Život v delfináriu je pro ně vězením. Mnozí lidé si myslí, že delfíni v delfináriích jsou spokojení a šťastní - za to může tvar jejich "tváře". Delfín se na první pohled neustále usmívá. Ve skutečnosti ale tvar delfíní tváře, který lidé mylně chápou jako šťastný výraz, vůbec nemusí být výrazem štěstí a spokojenosti. A že delfíni skáčou a baví je hra? Ano, hry je baví, ale v delfináriích skáčou a dělají cirkusové kousky jen proto, že jsou tak tvrdě vycvičeni. Kdyby neskákali, nehráli si s balonky a neposlouchali, nedostanou najíst, jsou biti a nakonec jdou do konzerv. Tak jako stovky delfínů, které jsou každý rok zabity při lovu delfínů v japonském Taiji, kde rybáři vybírají nadějné jedince právě pro delfinária. Jeden delfín pro delfinárium se běžně prodává i za 100.000$! A ti, kteří nejsou vhodní, se jednoduše rozsekají do konzerv. Výborný byznys.

 

Jak takový krutý krvavý výběr vhodných jedinců probíhá, můžeme vidět v dokumentu The Cove (Zátoka), který získal v roce 2010 dokonce Oscara v kategorii dokumentárních filmů. Oficiální stránky dokumentu a zároveň aktivistů, bojujících za ukončení krvavých jatek v Taiji, najdete zde.

 

Film vzbuzuje velké emoce a po jeho shlédnutí se každý divák přinejmenším zamyslí nad krutostí a bezohledností provozovatelů delfíního byznysu. Problematice se věnuje i článek anglického Daily Mail zde.

 

Protože jsme potápěči, s delfíny jsme se mnohokrát setkali v otevřeném moři a víme, jak vypadá opravdu šťastný delfín, nemůžeme souhlasit s iniciativou firmy Cirkus a Cirkus, která usiluje o vybudování mobilního zařízení, kam by se dali přivést delfíni a vstupenky prodat nadšeným divákům. Naštěstí nejsme sami komu se tato akce nelíbí a iniciativa a petice proti delfináriu má již tisíce příznivců!  Výborné shrnutí poskyzuje otevřený dopis advokátky Kláry Samkové organizátorovi akce, který dál prodává vstupenky, aniž by měl zajištěná potřebná povolení. Výzvu Kláry Samkové si můžete přečíst na stránkách Ekolist.cz.

 
Novinky ve vývoji této kauzy můžete sledovat na našem Facebooku, nebo na facebooku iniciativy proti delfínímu cirkusu.
 
PETICI proti delfináriu můžete najít na tomto odkazu zde, kde je mkožné petici také podepsat. Přidejte se a podpořte rozumnou věc!
Číst 1705 krát Naposledy změněno středa, 10 duben 2013 23:18

Komentáře