iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pondělí, 15 duben 2013 00:55

Jak se začít potápět? Doporučený

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

V tomto článku se pokusíme všem případným zájemcům o potápění přiblížit, jak s potápěním začít, jak si vybrat výcvikový systém, správnou výstroj, instruktora... Nastíníme, jak takový kurz probíhá, resp. jak by měl probíhat a pokusíme se varovat před některými nesprávnými praktikami.

 

Předpokládejme, že jste se rozhodli, nebo se právě rozhodujete vstoupit do kurzu potápění s přístrojem (kurzům nádechového potápění se věnujeme v článku "Jak začít s freedivingem"). Pojďme si nejprve upřesnit, co to vlastně je kurz potápění s přístrojem, k čemu je potřebný a proč ho vůbec máme absolvovat.

Základní potápěčská kvalifikace je nejčastěji pojmenována Open Water Diver, tedy potápěč v otevřené vodě. U některých systémů, např CMAS, se kvalifikační stupně označují hvězdičkami a začátečník po ukončení kurzu obdrží kvalifikaci P*. Tyto kvalifikace opravňují potápěče k potápění s přístrojem za doprovodu jiného potápěče o stejné, či vyšší kvalifikaci. Nepotřebujete už tedy dohled profesionálního Instruktora. Doporučená maximální hloubka je 18 nebo 20 metrů, dle systému.

Někdo by mohl namítat, že potápěčský kurz nepotřebuje, stačí si koupit potápěčskou výbavu, na internetu nastudovat jak na to a jít se potápět. Teoreticky ano, ale tento postup má své podstatné nevýhody. Pokud se budete chtít potápět někde v zahraničí, zejména v místech, kam se budete dopravovat letecky, patrně sebou nebudete do letadla brát potápěčské lahve (máme na mysli tlakové lahve, se stlačeným vzduchem, ne potápěčskou slivovici). Lahve si tedy budete chtít vypůjčit na místě, což bude bez potápěčské certifikace problém. Stejně tak doprava na zajímavé lokality probíhá většinou lodí a na lokalitu vás také žádné potápěčské centrum nevezme bez licence. A nebo vezme, ale pouze na jednoduché potápěčské lokality a v doprovodu Instruktora, kterého samozřejmě zaplatíte. No a v neposlední řadě je samozřejmě mnohem příjemnější potápění, když o tom něco víte a sami si plavete tam, kam se vám zrovna chce. A ještě navíc obdržíte plastovou kartičku, se kterou můžete třeba i machrovat v hospodě. :)

Takže jsme ve stádiu, kdy už víme, že kurz je výhodný a kurz chceme. Potom je třeba odpovědět si na následující otázky:

Kde chci kurz absolvovat?

Máte dvě možnosti, jak kurz absolvovat. Buď "doma" v ČR, nebo můžete vyrazit na kurz někam do zahraničí a během týdenní dovolené se stát potápěčem/potápěčkou. Každá varianta má své a pro a proti. Vyberte sami, která vám bude víc vyhovovat.

Kurz v ČR

Najdete si potápěčské centrum, nebo potápěčského instruktora v okolí a přihlásíte se do kurzu. V domluvených termínech budete navštěvovat teorii a stejně tak bazén, kde proběhne praxe. Někteří instruktoři volí odpolední lekce, někteří víkendové, někdy se sejdete v úterý na teorii, ve středu na pivo a ve čtvrtek na bazén a opakujete to několik týdnů za sebou, jindy se sejdete na pár víkendů za sebou a do měsíce máte hotovo. To je vždy individuální a potápěčská centra a instruktoři si většinou volí způsob po dohodě se studenty. Po skončení teoretické a bazénové přípravy vás bude čekat ještě praxe na "otevřené vodě", tzn opravdové ponory v jezeře, moři, nebo lomu. Opět to bývá na dohodě a kurzy se dokončují v českých lomech, v Chorvatsku u moře nebo v Egyptě na safari. Většinou tu funguje přímá úměra mezi množstvím vydaných financí a kvalitou otevřené vody. Viditelnost, teplota i pestrost života bude většinou růst s vynaloženými penězi.

Kurz v zahraničí

Rozhodnete-li se pro kurz v zahraničí, bývá převážně rychlejší a dá se stihnout během týdenní dovolené. Během čtyř dnů jste schopní absolvovat teorii, přečíst knížku, naučit se základy v bazénu a ještě k tomu odpotápět čtyři předepsané ponory v otevřené vodě! Někteří vnitrozemští instruktoři nemají tento způsob rádi a nevěří, že se lze tak rychle naučit potápět. Opak je ale pravdou! Během oněch čtyř dnů vám totiž nezbyde čas na nic jiného a potápění se vám opravdu vryje do hlavy! Zabýváte se pouze potápěním. Čtete manuál, koukáte na video, posloucháte instruktora, potápíte se, jdete spát a následující den totéž. A najednou je z vás potápěč, ani nevíte jak. Právě intenzivní způsob výuky umožňuje "dostat pod kůži" vše podstatné.

Existuje ještě třetí varianta, tzv Referal, kdy teorii a bazény absolvujete "doma" a s potvrzením od vašeho instruktora odletíte třeba na druhý konec světa a tam si dokončíte ponory v otevřené vodě s úplně jiným instruktorem. Podmínkou je, aby oba vaši instrukoři, ten doma i ten na druhém konci světa, vyučovali ve stejném výcvikovém systému.

Jaký výcvikový systém zvolit?

Existuje mnoho výcvikových systémů. Jsou celosvětově známé velké výcvikové systémy, lokální, méně známé i neznámé výcvikové systémy. U začátečnických kurzů potápění se většinou systémy navzájem uznávají a není problém začít se potápět podle jednoho systému a s dalšími kurzy pokračovat v jiném. Celosvětově uznávaný výcvikový systém je ale samozřejmě lepší volbou než systém neznámý, o kterém jste v životě neslyšeli. Přesto je podstatnější, abyste zvolili správného instruktora! Ačkoli výcvikový systém dává výcvikové materiály a určuje způsob výuky, učit bude konkrétní instruktor. Jak si zvolit správného instruktora najdete v našem článku "Jak si vybrat instruktora".

A jaký tedy výcvikový systém vybrat? Pokud to není dáno instruktorem, kterého jste si vybrali, vyberte takový výcvikový systém, který vám nabídne výukové materiály ve vámi srozumitelném jazyce. Přehled výcvikových systémů fungujících na území ČR najdete v našem článku o výcvikových systémech zde.

Jak má kurz vypadat a co má obsahovat?

Bez ohledu na výcvikový systém byste měli ke kurzu dostat učebnici. Manuál, knížku, nazvěme to jakkoli. Některé výcvikové systémy používají výuková videa, jiné naopak pouze výklad instruktora, některé toto kombinují. Teoretická příprava je zakončená testem, nebo alespoň ústní zkouškou. Instruktor si tak ověří, zda jste pochopili podstatné věci a vy sami si ujasníte případné nejasnosti.

Kurz musí obsahovat praktickou část v "bazénové vodě"! Nezáleží na tom, zda tuto praxi absolvujete opravdu v bazénu, nebo někde "venku". Podstatné je to, že to musí být klidná, mělká, čistá voda! Nemusíte do bazénu, když na pláži je lepší viditelnost, stejná hloubka a navíc teplejší voda..

Kurz by měl být ukončen ponory v otevřené vodě, kde byste si měli vyzkoušet to, co jste se naučili v bazénu a při teorii. Většinou jsou to alespoň čtyři ponory ve volné vodě. Maximální hloubka prvních dvou ponorů většinou dle standartů výcvikových systémů nepřekračuje 12 metrů a další dva ponory by neměly být hlubší, než je maximální hloubka dané kvalifikace. To znamená 18, resp. 20 metrů - podle systému.

Po skončení kurzu byste měli obdržet dočasnou certifikaci, kterou nahradí plastová kartička, která zpravidla dojde poštou do několika týdnů po skončení kurzu. Pokud ne, obraťte se na svého instruktora a pravidelně ho obtěžujte, dokud vám kartička nedorazí!

Více o běžném průběhu kurzů potápění najdete v našem článku "Jak probíhá potápěčský kurz".

Kolik to všechno stojí?

Na tento dotaz není jednoznačná odpověď. Záleží na tom, kterou variantu zvolíte. Doporučujeme podívat se na nabídky v okolí a ceny porovnat. Nezapomeňte ale dávat pozor na to, co všechno je v ceně zahrnuté a co není! Zaměřte se hlavně na následující položky:

výstroj - většinou bývá v ceně kurzu kompletní výstroj, někdy komplet výstroj bez masky, šnorchlu a ploutví

studijní materiály - některé výcvikové systémy mají učebnice za příplatek a nemusí to být zrovna zanedbatelná částka

certifikace - opět kurz od kurzu a opět často ne nepodstatná částka

závěrečné ponory ve volné vodě - opět částka, která může i zdvojnásobit cenu kurzu! Cesta do Chorvatska na dokončení kurzu bude něco stát, lomy v ČR budou levnější varianta a při kurzu v Karibiku pár metrů od moře pravděpodobně nebudete muset za cestování k vodě příliš utrácet. 

Čeho se vyvarovat a na co si dát pozor?

Pozor na podezřele levné kurzy! Pokud zvolíte příliš levný kurz, bude to buď na úkor kvality, nebo vás zaskočí nečekané příplatky později. Potápěčská výstroj něco stojí, objednat bazén není zadarmo, v učebně je třeba svítit, topit, klimatizovat a instruktor také musí něco jíst. Pokud je argumentem na výtky proti nízké ceně odpověď ve smyslu množstevní slevy, zamyslete se nad tím, zda je to opravdu výhra! Stihne se vám instruktor věnovat, když bude mít plno jiných studentů? Výstroj je také více opotřebovaná a když z vás všude valí bubliny jak z hadičky do akvárka, asi vám to na klidu také moc nepřidá.

Nenechte si namluvit, že ta či ona část kurzu není nutná! Vynechání bazénových lekcí vás může v otevřené vodě hodně mrzet, stejně tak neznalost teorie nebo ukončení kurzu bez závěrečných ponorů! Všechny složky kurzu mají svůj smysl a pro bezpečné potápění je třeba je absolvovat.

Učit by vás měl vždy Instruktor! Může mu pomáhat další profesionál s kvalifikací Assistant Instruktor, nebo Divemaster, ale Instruktor musí být vždy přítomen výuce! Pokud to Instruktor neudělá automaticky sám od sebe, rád se vám pochlubí na požádání a ukáže svou certifikaci.

Instruktor i jeho asistenti by měli mít aktivní učební status! To znamená, že mají na daný kalendářní rok zaplacené poplatky daného výcvikového systému a jsou tím obeznámeni s novinkami systému a s aktuální formou výuky a certifkací. Instruktor bez učebního statutu vás nemůže certifikovat. Pokud se instruktor zdráhá vám ukázat svůj aktivní učební status, pravděpodobně můžete očekávat problémy s vydáním certifikace.

V neposlední řadě pozor na výstroj! Zteřelé popraskané hadice, bublající žakety, roztrhané obleky nebo zapáchající vzduch nejsou vizitkou dobrého centra! 

Číst 7220 krát Naposledy změněno čtvrtek, 02 květen 2013 01:06

Komentáře