iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pondělí, 15 duben 2013 20:15

Jak si vybrat instruktora? Doporučený

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Dobrá volba instruktora je zásadní na začátku vaší potápěčské kariéry! Bez ohledu na to, zda se budete sem tam potápět, zda se budete potápět často, nebo zda se potápěním chcete živit. Drtivá většina potápěčů si pamatuje své první ponory, v dobrém i v tom špatném smyslu. Dobrý instruktor dokáže nové potápěče nejen naučit bezpečnému potápění, ale i absolutně nadchnout a ukázat radost, jakou potápění může přinášet. Oproti tomu špatný instruktor dokáže spolehlivě od potápění odradit, nebo dokonce i způsobit psychické trauma na dlouhou dobu.

 

Najít instruktora ve vašem okolí vám pomůže náš seznam instruktorů, kde si můžete instruktory vybírat a třídit podle několika kritérií. Můžete si ale instruktora najít i někde úplně jinde. Ať už budete vybírat kdekoli a jakkoli, abyste nešlápli při výběru vedle, máme pro vás několik rad, jakési Desatero, které vám může pomoct zvolit správně.

 

1) Reference.

Reference jsou výborná pomůcka, především reference osobní, tzn od někoho konkrétního, kdo s daným instruktorem měl tu čest. Reference na internetu také pomohou, jen si ověřte, zda si je nepsal instruktor sám. Podívejte se na webovou prezentaci instruktora a na komentáře studentů.

2) Podezřele nízká cena kurzu není dobrým indikátorem. 

Do ceny kurzu se promítá profit instruktora, ale také určité náklady, které se dají omezit pouze na úkor kvality výcviku! 

3) Instruktor učí ve známém výcvikovém systému. 

Neznámé výcvikové systémy nemusí zaručovat uznávání kvalifikace v zahraničí! Přestože se na základní úrovni systémy většinou uznávají, můžete narazit na centrum, kde vás nebudou chtít pustit do vody bez dohledu vlastního instruktora (kterého si samozřejmě musíte zaplatit..)

4) Instruktor má aktivní učební status. 

Tzn má zaplacený roční poplatek výcvikovému systému, je obeznámen s aktuálními novinkami ve výuce a může učit a certifikovat. Výcvikové systémy si tak udržují určitou úroveň a za poplatek nabízí svým Instruktorům podporu ve výuce poskytováním materiálů a školení. 

5) Ke kurzu vám instruktor vždy poskytuje učební materiály. 

U kurzů pro začátečníky mají všechny systémy působící v ČR materiály v češtině! Někdy jsou zahrnuté v ceně kurzu, někdy jsou extra. Je dobré se předem informovat, můžete předejít nepříjemnému překvapení.

6) Instruktor při kontaktu působí klidným, jistým a profesionálním dojmem.

Určitě nechcete dělat kurz s někým, kdo vlastně pořádně neví, co dělá! Instruktor by vám měl ochotně odpovědět na dotazy ohledně kurzů, výcvikového systému i průběhu výuky.

7) Výstroj poskytovaná ke kurzu je kvalitní a dobře udržovaná. 

K základním kurzům většina instruktorů a center nabízí výstroj k zapůjčení v ceně kurzu. Výstroj by měla být v dobrém stavu. Na první pohled staré nebo poškozené vybavení může být nebezpečné.

8) Dobrý vzduch základem dobrého potápění. 

Vzduch v lahvích musí být čistý, tzn bez chuti a zápachu. Tlakové lahve jsou s platným atestem.

9) Instruktor vám nabízí možnost dalšího růstu.

Pokud z vás bude chtít instruktor jen vytáhnout peníze, patrně neodvede kvalitní práci. A pokud si toho je vědom, bude rád, až vás bude mít z očí. Nebude vám proto nabízet možnosti dalších kurzů. Naopak šikovný instruktor vám nabídne možnosti dalšího vzdělávání, probere s vámi navazující kurzy a bude se snažit, aby vás přesvědčil o tom, že vás potápění právě s ním opravdu baví.

10) S dobrým Instruktorem je sranda! :)

Suchaři nebaví. S legrací a nadhledem si kurz mnohem více užijete!

Číst 3615 krát Naposledy změněno pondělí, 15 duben 2013 22:08

Komentáře