iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pátek, 22 červen 2012 20:51

James Cameron na dně.. na dně Mariánského příkopu Doporučený

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Filmový režisér, producent, scénárista, ale také oceánolog, potápěč a dobrodruh James Francis Cameron se 26. března 2012 potopil na dno Mariánského příkopu! Tedy do hloubky téměř 11ti kilometrů, navíc v ponorce své vlastní konstrukce, ve které putoval na dno a zpět zcela sám. Tím zároveň dosáhl i rekordu v solo ponoru, kdy se jako první člověk potopil tak hluboko naprosto sám.

Není ovšem prvním člověkem, který se na dno Mariánského příkopu podíval osobně. Před ním už přinesli svědectví o dně Mariánského příkopu Jacques Piccard a Don Walsh, kteří v roce 1960 strávili na dně příkopu celých dvacet minut. Jejich ponor v batyskafu Trieste byl první a na dlouhých 52 let také jedinou návštěvou člověka v těchto hloubkách. James Cameron se tak stal teprve třetím člověkem na světě, který se potopil až na dno Mariánského příkopu, konkrétně do hloubky 10.898 metrů, na místo nazvané Challenger Deep.

“Dvanáct mužů kráčelo po porchu měsíce a možná 500 lidí cestovalo do vesmíru, ale pouze dva navštívili to nejhlubší místo v oceánu, kterého dosáhli 23. ledna 1960" — napsal list Daily Mail 17. září, ještě v roce 2010. Tak to už nyní neplatí! Nyní už jsou tři!

James Cameron sestupoval v ponorce Deepsea Challenger, na jejímž vývoji se osobně podílel. Spolu s dalšími specialisty stvořili jedinečné zařízení. Deepsea Challenger je schopný vydržet obrovský tlak a opakovaně se potopit do obrovských hloubek, je ovládaný jedním pilotem a je vybavený jako podmořská laboratoř, ke sběru vzorků ze dna a k natáčení dna a podmořského života v různých hloubkách. Během sestupu byla ponorka spojena s "mateřskou lodí" datovým kabelem a James Cameron posílal své dojmy v přímém přenosu na Twitter.

Pokud Vás láká ponor do nejhlubších míst naší planety, začněte šetřit! Cameronovu ponorku Deepsea Challenger budou možná brzy následovat další plavidla s lidskou posádkou! Do hlubin se chystá například majitel firmy Virgin, dobrodruh Richard Branson se svým DeepFlight Challenger a firma ředitele Google Erica Schmidta Doer Marine spolu s floridskou společností Triton Submarines plánují postavit ponorku s obřím proskleným oknem a v ní brát turisty na prohlídky mořského dna v Mariánském příkopu. Lístek by měl stát 250.000 dolarů za osobu. Už šetříte?

James Cameron je ale především filmař a tuto roli v sobě nezapře. Na dně natáčel 3D kamerami ve vysokém rozlišení a některé záběry možná uvidíme v některém z jeho dalších filmů.

Více o sestupu a o celém projektu, včetně video a fotodokumentace se dočtete na stránkách projektu Deepsea Challenge - v angličtině.

V češtině se o rekordním úspěšném ponoru dočtete na stránkách National Geographic, partnera projektu.

 

Číst 3276 krát
Více z této kategorie: Deep Water Project 2010 »

Komentáře