iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

neděle, 23 březen 2014 12:16

Techmeeting 2014 druhý report

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Techmeeting 2014Po krátké obědové pauze se účastníci opět sešli v hlavním sále a přednášky mohly pokračovat. Miroslav Rozložník představil projekt Phypode, Evropskou unií financovaný projekt výzkumu patofyziologie dekomprese. Na něj plynule navázal Petr Kubička, který zároveň pozval i na další ročník Techmeetingu a navnadil účastníky lehkou upoutávkou na příští rok.

 

 

Dalším bodem programu byla přednáška Radka Teichmana, který nám představil nádhernou jeskyni Bue Marino, po mořském tuleni pojmenovanou jeskyni na Sardinii, jejíž průzkum a mapování provádí tým kolem Dana Hutňana. Obrazová slide show spolu s množstvím map, doplněná i videem z této náročné, ale překrásné jeskyně, nadchla všechny přítomné jeskyňáře a v mnohých nejeskyňářích vzbudila touhu se jeskyňářem stát. Radek představil nové objevy a nastínil budoucnost průzkumu, který by mělo v roce 2014 završit propojení několika systémů a potvrzení nejdelšího italského jeskynního systému.

 

 

Video z potápění na Sardinii od teamu Speleoaquanaut

 

A sotva jsme, obrazně řečeno, vylezli z jedné jeskyně, hned nás přednášející hnali do další. Tentokrát opět do té naší české. David Čani představil aktuální výzkum na Hranické propasti a nastínil budoucnost výzkumů v roce 2014. Jeho povídání o naší nejhlubší zatopené jeskyni rozdělil krátkou pozvánkou na potápění na lomu Sparmann v Německu David Skoumal a aby té Hranické nebylo příliš, David Čani ještě přidal video od švédských speleologů. Ti se vzhledem k probíhajícím průzkumům nemohli dostavit, tak pozdravili alespoň Čanisovými ústy a ukázali nám, že i pod téměř metrovým ledem mají ve Švédsku také jeskyně.

 

Hledání teplého vývěru na Hranické propasti

 

Videookénko pokračovalo krátkou vzpomínkou na zesnulého Jirku Hurába, kterému kolegové potápěči z klubu Speleoaquanaut vyrobili pamětní desku a umístili ji na zatopený kostel ve vodní nádrži Orlík.

 

Pamětní deska pro Jirku Hurába

 

Poté už nastoupila legenda ze síně slávy, ostřílený potápěčský vlk a kapacita potápěčské medicíny, Profesor František Novomeský. Představil svou novou knihu, která by měla být součástí potápěčské knihovničky každého potápěče, který to s potápěním myslí vážně a odprezentoval obrazovou slideshow na téma: potápěčská medicína v průběhu času. Jeho přednáška již tradičně vzbudila v hlavách potápěčů v sále "zaječí" úmysly. Ferovo přednášky vychází z jeho profese patologa a z jeho obrovských zkušeností v tomto oboru a v potápění vůbec. Mnozí potápěči tak na jeho přednáškách vážně uvažují o tom, že prodají kompletní výstroj a začnou se věnovat bezpečnějšímu sportu, jako jsou například šachy. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Pan Profesor opět bravurně připomněl rizika spojená s potápěním jemu vlastní zajímavou formou a svou přednášku uzavřel varováním před ztrátou pokory a zdravého rozumu, často nejdůležitějších faktorů při potápění. Vysloužil si tak jako vždy dlouhý a mohutný potlesk.

 

Posledním přednášejícím byl další potápěč-spisovatel, Josef Dvořáček. Také přišel představit svou knihu, tentokrát o historii potápění, knihu Historie potápění v Českých zemích a na Slovensku. Bohužel o knihu je tak veliký zájem, že už je vyprodaná. Pokud ji tedy ještě někde na pultě zahlédnete, neváhejte, jde o vzácný kousek.

 

Tím skončily přednášky, nikoli však Techmeeting 2014. Následovala večeře, po ní losování tomboly a poté už přišlo oficiální poděkování a ukončení Techmeetingu 2014.  Někteří potápěči s rodinnými povinnostmi se rozloučili a vyrazili směrem k domovům, jiní naopak vyrazili na obhlídku města Žďáru a další zaujali strategická místa u baru, nebo u vodní dýmky v pověstné zasedačce číslo 238. Zábava a hovory nejen na potápěčské téma pokračovaly až do pozdních nočních hodin. 

 

Techmeeting 2014 se opět vydařil a už teď se těšíme na ten příští.

Číst 3369 krát Naposledy změněno pondělí, 24 březen 2014 15:01

Související položky (podle značky)

Více z této kategorie: « Techmeeting 2014 letem světem

Komentáře