iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

čtvrtek, 02 květen 2013 11:44

Historie backplate - zádové desky

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

 

Ještě dlouho předtím, než Emile Gagnan a Jacques-Yves Cousteau vytvořili spolu první Aqualung, nebo Dive Rite vyprodukoval první komerčně vyráběný bubínek-cívku, gentleman Nello Ottonelli učinil první zaznamenaný ponor v jeskyni Fountaine de Vaucluse / Francie

 

Psal se rok 1878, kdy sestoupil do obdivuhodné hloubi 23 metrů. Jiné časné záznamy o jeskynním potápění byly uvedeny na jaře ve Švýcarsku (1893), Rakousku (1894).

Stejně jako u Ottonelliho, všechny tyto ranné ponory byly odpotápěny za použití těžkopádné "standartní potápěčské výstroje" známé pro její masivní helmici, těžké boty a trvalého přívodu vzduchu z hladiny za pomoci zpočátku ručních kompresorů.

Vývoj potápěčské výstroje, obzvláště pak po objevu Gagnana a Cousteaua, či jiné následné výraznější změny v konfiguraci určené pro technické – jeskynní potápění se datují až do let 70.tých. Vše ale postupně…

Jednoho jarního víkendu roku 2002, kdy jsem se potápěl v Paradise spring na Floridě, jsem měl po vynoření možnost seznámit se s Gregem Flanaganem. Velmi štíhlý, pohodový chlapík, který žije na Floridě se svou ženou Tracy a dvěma syny Jessem a Matthewem.Paradise Spring

Greg  po úspěšném absolvování „The University of Florida“ 1980 - působí jako právník v Marion CountyOcala, FL. S potápěním začal v roce 1974 když mu bylo 15 let a postupně se vypracoval na Full Cave -NSS/CDS (vůbec první certifikace Shecka Exleyho).  Celou řadu kurzů od OW až po Instruktor absolvoval v NASDS, NAUI, PADI, Full Cave NACD nebo YMCA a mixed gas a Advanced Trimix u TDI. V současné době je členem „Board of Directors of the Florida Speleological Researchers, Inc.“ Aktivně se podílí na vývoji nového technického a jeskynního vybavení. Mezi jeho koníčky také patří spear fishing a deep tech/wreck potápění.

Se zaujetím si prohlížel mé křídlo a backplate české výroby LOLA a začal u toho vzpomínat na počátky jeho potápění a výrobu prvního „backplate“ vůbec…LOLA backplate

Psal se rok 1979, jeskynní potápění bylo ještě v kolébce a Greg měl možnost, tehdy jako student University of Florida, zapsat se do prvního kurzu jeskynního potápění právě vzniklé NSS Cave Diving Section pod vedením legendárního Shecka Exleyho. Tehdy používané a na tento kurz mimo jiné i požadované dvojče tlakových láhví, byl upravený double set –2x104 cuft s NAVY ramenními popruhy či třemi normálními popruhy. Oba způsoby byly spojeny nerezovými obručemi v kombinaci s vakem na břiše jako kompenzátorem vztlaku. Tyto, pro jeskynní potápění „nové“ kompenzátory, si lze představit jako nám dobře známé potápěčské vesty „Škrtiče“, pouze bez části okolo krku. Plavání v horizontální poloze (pro jeskynní potápění požadovaná poloha těla s nohami bezpečně ode dna, kterou se předchází možnosti zkalení sedimentu) bylo s tímto „břišním vakem“docela pohodlné. Jakákoli změna pozice těla ale způsobovala díky těžkým láhvím na zádech převracení a neustálé hledání vlastního vyvážení. To nebylo ideální a pro nikoho ani pohodlné.

Pár lidí, Grega nevyjímaje, také zkoušelo tehdy nové Scuba Pro „stabilizační žakety“ s double sety. Ty byly daleko pohodlnější a snazší na ovládání, ale pro technické a jeskynní potápění zase nevyhovovaly z důvodu nemožnosti uchycení kanystru světla, bubínků, cívek atd. Tehdy jediné a dostupné kompenzátory vztlaku „na zádech“ At-Pacs a Scuba Pro byly dodávány s plastovou deskou, která se dala použít pouze s lahvemi o velikosti 72 a 80 cuft.. Navíc byly velmi nepohodlné.

Nezbývalo tedy nic jiného, než se pustit do výroby takového kompenzátoru vztlaku, který by splňoval nejen požadavky ze strany pohodlí a komfortu spojené s perfektním vyvážením na základě potápěčova těžiště, ale také použití z hlediska technického potápění tzn. možnosti uchycení nejvíce používaných stodvanáctek (112 cuft). Současně bylo důležité ke kompenzátoru upevnit řadu dalšího vybavení (postupové láhve, bubínky, kanystry ke světlům atd.)

Greg věděl, že cesta musí vést od nosné části oddělitelné od „křídla“ na zádech jako kompenzátoru vztlaku jako i od láhví. Tak vznikla myšlenka použít tenký pevný plech jako „backplate“, který by byl spojen s popruhy. Mezi něj a láhve se vložilo právě křídlo, které současně nijak výrazně nezasahovalo do profilu výstroje.Grag Flanagan

Začátkem roku 1979 tedy začal vznikat první „backplate“ u Grega v garáži. 

Hrubé tvary okopíroval z plastového Scuba Pro BCD na papír a následně překreslil na hliníkový plech (dopravní značku). Poté obkreslený tvar vyřízl, hrany opracoval a rohy srazil do kulata. Dále připravil dvě 5cm široké plechové obruče ke spojeni dvou lahví. Vzniklý komplet chtěl uchytit k backplate pomocí dvou šroubů. Ke stabilitě a lepšímu usazení se ještě rozhodnul vytvarovat desku podélně uprostřed (z vrchu - dolů) do tvaru písmene „V“. Zde navíc vyvrtal dvě díry určeně právě oněm šroubům.

Myšlenka upravit plech do patřičného tvaru se nezdála nijak složitá. V zápětí se ale Greg přesvědčil o pravém opaku. Strávil několik hodin bušením kladiva do plechu, který se jen velmi pomalu tvaroval na dvou lahvích. Později s úsměvem konstatoval, že hliník je značně odolný materiál. Stačilo dodělat pouze díry na šrouby a Navy popruhy a první BACKPLATE byl na světě! Ten pak dále používal s double sety 72 i 80cuft do konce Sheckova jeskynního kurzu s uspokojivými výsledky. Vyvažování i stabilita byla perfektní, což se projevilo i na závisti ostatních zúčastněných. Ti stále bojovali na „polštářích“.

V zápětí Grega také oslovil účastník téhož kurzu, Vaughan Maxwell.  Chtěl také jeden vyrobit. Greg promyslel a dodělal drobné úpravy a další odpoledne strávil s kladivem v ruce. Vznikl tak druhý backplate v té podobě, v jaké je už v dnešní době všem dobře znám. Stalo se tak v  noci před The 1979 NSS Cave Diving Section Workshop v Branford na Floridě, kde byl poprvé prezentován.

Standardizování druhého backplatu vedlo k dalším objednávkám i z řad těch nejlepších.

Mimo nosičů pro vlastní použití Greg vyráběl desky i pro Shecka Exleyho, Willa Walterse, Dalea Sweeta, Steva Stratsmana, Texe Chalkleyho a celou řadu „starých pardálů“. Ale nejvíce za popularizaci backplatu vděčí svému velmi blízkému kamarádovi a potápěčskému partnerovi Willimu “Hogarth” Mainovi. Ten v podstatě zavedl zádovou desku jako základní součást potápěčské výbavy určené k technickému a jeskynnímu potápění. A dnes je tato výstroj známa i s Williho popruhy jako „Hogarthian rig”.

Jeskynní potápění

Necelý rok na to (1980) přišel na trh už továrně vyráběný backplate od firmy Dive Rite. Greg bohužel díky zaneprázdněnosti studiem svůj výrobek nestihl patentovat a tak ho alespoň hřeje u srdce, že pomohl potápěčské komunitě ulehčit a zpříjemnit potápění.                 

A doufám, že nemluvím pouze za sebe, když řeknu, že jsem mu za to vděčen.

David Čani
ASTD Training Direktor
F.I.I. Instructor trainer 

 

Číst 2729 krát Naposledy změněno středa, 03 červenec 2013 11:47

Nejnovější od David Čani

Komentáře