iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pondělí, 03 únor 2014 02:10

Jak se vyrábí tlakoměr?

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

ManometrV pionýrských dobách přístrojového potápění neměli potápěči tucha, kolik jim v lahvích ještě zbývá vzduchu. Prostě se potápěli a až se začlo ztěžka dýchat, vynořili se. Dnes máme manometry, které nám ukazují aktuální zásobu vzduchu, nitroxu nebo trimixu v lahvi. Podívejte se na video, jak se vyrábí jedna z podstatných součástí potápěčské výstroje. 

 

 

Mnozí potápěči ještě pamatují časy, kdy byl manometr něčím extra, nadstandartní součástí výstroje. Tehdy se používaly lahve s tzv rezervou, kdy na ventilu lahve byla z boku jakási páka, která otevírala rezervní zásobu vzduchu. Když potápěč vydýchal láhev na cca 50 barů, už z přístroje téměř nic nešlo. Potom bylo třeba zatáhnout za rezervu a ventil pustil i posledních 50 barů do automatiky.

 

Tyto časy už jsou naštěstí pryč a dnes je bežnou součástí výstroje manometr, který nám ukazuje během ponoru aktuální zásobu vzduchu. Díky tomu je potápění nejen zábavnější, ale především bezpečnější. Podívejte se na video, kde je vidět celá výroba manometru, od prvního dílku po kompletní přístroj. Všimněte si, že pro správnou funkci je potřeba, aby se plyn dostal do vnitřní trubice manometru. Proto je třeba udržovat svou automatiku v dobré kondici, především při mytí a skladování. Nejčastějším důvodem nefunkčnosti manometru totiž bývá nečistota právě uvnitř trubice. Ta se tam dostává přes první stupeň, při mytí automatiky bez krytky (anglicky dust cup), nebo při skladování v prašném či vlhkém prostředí bez krytky. Voda, prach, nebo jejich kombinace znemožní průchod vzduchu a manometr ztrácí svou přesnost. Neukáže nám maximální tlak, nebo naopak zůstane díky nečistotám zaseklý a tlak zdánlivě neklesá. Neklesá ale pouze na manometru a potápěč má radost z výborné nízké spotřeby… jen do chvíle, kdy vzduch dojde, nebo manometr "seskočí" na reálný tlak… 

 

 

Číst 1906 krát Naposledy změněno pondělí, 03 únor 2014 02:24

Související položky (podle značky)

Více z této kategorie: Nová maska na šnorchlování »

Komentáře