Vytisknout tuto stránku
pondělí, 17 únor 2014 15:43

Pět ztracených potápěček nalezeno, dvě stále chybí

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Záchranáři vyrážejí hledat ztracené potápěčeJiž dříve jsme informovali o sedmi japonských turistkách, ztracených na moři nedaleko Bali ve špatném počasí. Sedm Japonek se vydalo na potápěčský výlet, který se změnil v boj o přežití. Pět ze ztracených žen bylo nalezeno a zachráněno, dvě se stále pohřešují.

 

 

Podle serveru Japan Today a Yahoo News bylo pět žen spatřenho rybáři na korálovém útesu asi 20 km od místa, kde se ztratily. Rybáři nemohli kvůli rozbouřenému moři ženy zachránit, proto alespoň nahlásili jejich pozici. Jedna žena byla později zachráněna z vrtulníku a zbylé čtyři ženy vyzvedlo záchranné plavidlo. Ženy byly převezeny na Bali na Semawang beach, kde je čekaly čtyři sanitky, příbuzní a desítky místních obyvatel.

 

Jak uvedl Rudi Tjandi ze záchranných složek na Bali: "Pět jsme jich našli na vrcholu velkého korálového útesu. Vlny a proudy byly velmi silné, proto je nemohli zachránit rybáři, kteří je nalezli." Také uvedl, že ženy byly nalezeny na lokalitě známé jako Manta point, u západního pobřeží ostrova Nusa Penida

 

Ženy se v pátek nevrátily ze třetího ponoru u ostrova Nusa Lembongan, odkud je to vzdušnou čarou do místa jejich nalezení cca 20 km. Oficiální místa uvádějí, že doposud nemají žádné zprávy o zbývajících dvou ženách. Podle japonského konzula Kenichiho Takeyamy si ženy zaplatily výlet u místního operátora Yellow Scuba. Ten také okamžitě poskytl lodě a personál pro záchranné operace. 

Záchranný vrtulník hledá zmizelé potápěčky foto: AFP/Sonny Tumbelaka

Záchranný vrtulník hledá ztracené potápěčky u indonéského ostrova Bali. foto: AFP/Sonny Tumbelaka

 

Podle kapitána lodě, který ženy na lokalitu vezl, to byly zkušené potápěčky s padesáti ponory (pozn. red.: máte-li 50 ponorů, nepovažujte se za zkušené potápěče! Ani na Bali, ani nikde jinde..) Sledoval je asi 20 minut ponoru, potom se výrazně zhoršila viditelnost a kapitán přesunul svou desetimetrovou loď kousek od místa, kde se měly ženy vynořit. Když se nevynořily, začal je hledat, aby asi po hodině nahlásil nehodu úřadům.

 

Šéf záchranářů na Bali Didi Hamzar ale uvedl, že dostal informace o tom, že kapitánovi došlo palivo a proto odjel natankovat předtím, než se vrátil na smluvené místo vynoření. Což by napovídalo spekulacím, podle kterých se kapitán ve zhoršené viditelnosti nedokázal vrátit na smluvené místo včas a ženy po vynoření okamžitě odnesl silný proud. Podle jiných spekulací se ženy mohly vynořit i dříve a protože loď nebyla na místě odnesl je proud. To potvrzuje i ponor Brita Johna Chapmana, který na ostrově Nusa Lembongan provozuje potápěčské centrum World Diving Lembongan a který na místě zmizení potápěček v neděli simuloval podobný ponor, aby zjistil, kam mohly být ženy unášeny. Pod vodou byl proud celkem slabý, ale u hladiny razantně zesílil. Podle Chapmana tak mohly být ženy po vynoření hned unášeny pryč a velkou roli hrála i špatná viditelnost, silný déšť a vlny, kdy kapitán lodě patrně neviděl signální bóje ztracených žen.

 
Číst 2012 krát Naposledy změněno pondělí, 17 únor 2014 16:04
iDive.cz

Nejnovější od iDive.cz

Související položky (podle značky)