iDive.cz - Váš potápěčský rozcestník

Web pro výměnu informací, pro potápěče a se zaměřením na potápění, freediving

pondělí, 03 březen 2014 00:43

Pravidla pro potápění se žraloky

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

High 5, Shark diver magazineEli Martinez, zakladatel a editor Shark Diver Magazine, na svém blogu uvedl několik pravidel pro potápění se žraloky. Přidáváme několik vlastních zkušeností a pokud se chystáte na potápění se žraloky kdekoliv na světě, možná se vám bude pár hodnotných rad hodit.

 

 

Shark Diver Magazine se, jak už název napovídá, specializuje na potápění se žraloky. Přináší obrázky i videa z potápění se žraloky z různých koutů světa. Čtenáři zde najdou nejen obrázky z potápění se žraloky, ale sem tam i užitečné informace, kam se za žraloky vydat, kde jich nejvíc potkat a třeba i jak se při takovém setkání chovat. 

 

Zakladatel magazínu a editor Eli Martinez nedávno uvedl na svém blogu dvě nejdůležitější pravidla pro potápění se žraloky bílými, tygřími, dlouhoploutvými a bělavými. Vlastně jsou to pravidla pro potápění se všemi druhy žraloků, ale jak sám autor uvádí, při potápění s jinými druhy vám nedodržování pravidel maximálně "pokazí den", ale při potápění s uvedenými druhy může jít i o "game over", tedy jasný konec hry.

 

Uvedené druhy patří mezi velké žraloky, mezi druhy vedené jako agresivní a hlavně mezi druhy mající na svém kontě nejvyšší počty žraločích napadení. Zkrátka patří mezi ty drsnější, u kterých je třeba "mít se na pozoru".

 

Takže jaká jsou základní pravidla pro potápění se žraloky?

 

1) Žralok by do vás nikdy neměl "žďuchnout" nosem.

Toto je jedno ze základních pravidel pro potápění s jakýmkoli druhem žraloků. Samozřejmě pokud se rozhodnete potápět se se žralokem bílým, pak si můžete vymyslet pravidla jaká chcete, ale ten, kdo bude určovat pravidla hry, rozhodně nebudete vy… Každopádně toto pravidlo je dobré mít na paměti i tak a za každých okolností jej dodržovat. Žraloci si vás totiž "žďuchnutím" testují, "ochutnávají". A pokud jim "zavoníte", určitě se vrátí a zkusí to znovu. No a pokud jim vaše "vůně" přijde obzvláště zajímavá, rovnou zkusí zapojit i jiné smysly, jako například chuť. A to už u zmíněných druhů může jít opravdu do tuhého. 

 

Žraloci mají na svém "nose" několik smyslových orgánů, vedle čichu jsou to i Lorenziniho ampule, smyslový orgán reagující na elektrické pole. Zjednodušeně řečeno to znamená, že žralok dokáže číst vaše EKG a rozpozná například to, jestli jste v klidu, nebo jestli jste ve stresu. Díky tomuto smyslovému orgánu dokáží žraloci rozpoznat v hejnu ryb slabší kusy a vybírat si právě takové ryby k obědu. 

 

Žralok také při doteku rypcem cítí teplotu a to je jeden z nedůležitějších faktorů při kontaktu s potápěčem. Pokud totiž dojde k přímému kontaktu, žralok dokáže podle teploty posoudit, jestli je potenciální kořist "jedlá", nebo není.

 

Takže základní pravidlo zní: vyhnout se přímému kontaktu žraloka s vaším tělem. Ať už před sebe strčíte kameru a ukryjete se za housing a ramena blesků, nebo se od žraloka "odrazíte" čímkoli jiným, například "žraločí tyčkou", většinou plastovou tyčkou, kterou často potápěčská centra nabízející potápění se žraloky dávají všem svým klientům na ponor. Podstatné je, abyste měli něco, za co se dá skrýt a aby nedošlo k přímému kontaktu se žralokem. Nespoléhejte na to, že jste rychlí a že stihnete uhnout. Pokud se jakýkoli žralok rozhodne se vás dotknout, i kdybyste byli mistři světa v superrychlé reakci, nestihnete uhnout.

 

2) Druhé základní pravido zní: vždycky musíte vědět, kde je žralok! Případně žraloci.

Zvláště pokud se potápíte v místech, kde je více žraloků. Oni totiž často spolupracují a nezřídka se stává, že zatímco několik jedinců upoutává pozornost, jiný se připravuje na nečekaný útok. Pokud víte, kde žralok je a odkud se k vám přiblíží, můžete včas vyplnit pravidlo číslo jedna, tzn zabránit přímému kontaktu se žralokem. Nebezpečné je zejména otáčení se ke žralokům zády, protože například žraloci tygří velice dobře vědí, kdy je pozorujete a kdy ne. A v jediném krátkém okamžiku, kdy jste zrovna zády, dokáží bleskurychle změnit svůj směr a "podívat se vám na kobylku". 

 

3) Toto pravidlo by možná mělo být na místě prvním: Vždy se potápějte s někým, kdo danou lokalitu a místní žraloky zná!

A nebo alespoň podle instrukcí takového potápěče. Můžete si totiž nastudovat hromady faktů o daném druhu, ale konečné setkání bude přesto jiné, než očekáváte. Na naší planetě je přes 400 popsaných druhů žraloků, přesto je každý jedinec jedinečný, stejně jako jsme my, lidé. A tak, jak budete nezajímaví pro určitý druh žraloka na jednom konci planety, na druhém konci můžete být pro ten samý druh vrcholem zájmu.

 

4) Zbytečně nedráždit a neprokovovat. Jakýmkoli způsobem.

Nejčastější nehody při potápění se žraloky vznikají nepozorností, nebo podceněním žraloků. To, že se celou dobu pohybují pomalu, neznamená, že nemohou zrychlit. To, že se celou dobu pohybují přede mnou, neznamená, že se nemohou najednou přiblížit zezadu. A pokud jim nabízím své ruce máváním kolem, proč by neochutnali? To znamená co nejklidnější pohyby, co nejméně zbytečně "máchat" kolem sebe a "nabízet" své končetiny k nakousnutí.

 

5) Dodržovat předchozí pravidla, zejména pravidlo číslo 3.

 

Mohli bychom, pokračovat a uvést celou řadu dalších pravidel, ale pokud se budete řídit pokyny průvodců, nebo někoho znalého dané lokality, určitě se od nich před ponorem dozvíte vše podstatné. Na závěr snad jen pár konstatování pro všechny, kteří mají ze žraloků zbytečně veliký strach. Žraloci si určitě zaslouží respekt, netřeba ale podléhat fóbii. Jsou zvědaví a rádi se připlavou podívat. Žraloci také zpravdila o vás vědí mnohem dříve a více než vy o nich. Jsou to predátoři vyvinutí k dokonalosti a v téměř nezměněné podobě žijí na naší planetě miliény let, jejich smyslové orgány je upozorňují na vše potřebné. Nejsou to ale krvežízniví zabijáci lidí, jak je vykreslují některé béčkové filmové trháky. Navíc jsou stále více ohroženi člověkem a proto si važte každého setkání se žralokem, protože pokud lidé nezmění svůj přístup ke žralokům, budeme se s nimi setkávat stále méně.

 
Číst 4981 krát Naposledy změněno pondělí, 03 březen 2014 15:21

Komentáře